| Catalina3920 a întrebat:

Stie cineva cand a fost construit statul Israel?

Răspuns Câştigător
| misu a răspuns:

14 mai 1948

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca te referi la statul israelian modern, acesta si-a proclamat independenta la 14 mai 1948. Numai bine!

| gigiro a răspuns:

Te referi la construirea statului Israel? Primele documente istorice despre statul Israel sunt din anul 1213 ich(inainte de Christos)

| acdcfan a răspuns:

Isralel-ul este primele state de pe Pamant asta e sigur. De cand evreii au iesit din Egipt si Dumnezeu i-a condus catre Tara Fagaduintei (Israel).

| Poinsettia a răspuns:

14 mai, 1948.

(sursa: http://ro.wikipedia.org )

| Poinsettia a răspuns:

Acdcfan, Tara Fagaduintei e Canaan, nu Israel. Intreaba profesorul de religie daca nu ma crezi.winking

| nicogeo17 a răspuns:

Construit sau de cind este ca si stat?¿? a si stat este din 1948

| al3cs94 a răspuns:

Declaratia de Independenta: - May 14, 1948