| Vende7a a întrebat:

Stie cineva care este diferenta intre pantomima si mima?

2 răspunsuri:
| Anonimanonimus677 a răspuns:

PANTOMÍMĂ 1) Reprezentaţie teatrală în care acţiunea dramatică şi imaginile artistice sunt exprimate numai prin gesturi şi mimică. 2) Artă de exprimare a ideilor şi sentimentelor prin gesturi şi mimică. 3) Atitudine afectată şi ridicolă... MIMÁ, mimez 1) A interpreta un rol, o piesă etc. sau a exprima ceva prin mimică, prin gesturi, ca un mim 2) imita gesturile, apucăturile cuiva... Funda?

| Denyyy_1318 a răspuns:

Pai eu cred ca:
1. Pantomima este persoana care mimeaza/ cea care face actiunea
2. Mima este tehnica folosita de pantomima pentru a fascina oamenii...
Sper ca ma fost de ajutor... big grin
P.S.: Fundita?