| aryana1991 a întrebat:

Stie cineva ce sunt moliftele Sfantului Vasile si cam cuprind? le-ati citit?

Răspuns Câştigător
| KlaraWeiss a răspuns:

Sunt blesteme impotriva duhurilor rele. Numai preotii le pot citi si nu in orice conditii, ci dupa multa rugaciune, spovedanie, Impartasanie, post si curatie,. Se citesc, de obicei, la Sfanta Liturghie din 1 ianuarie, de ziua Sfantului Vasile cel Mare. Nu le-am citit si nici nu am de gand, ca nu mi s-a urat cu binele.

2 răspunsuri:
| RoXxy a răspuns:

Alea se citesc doar de preotii puri cand se face o exorcizare. DAca preotul respectiv nu este pur, demonii din cel care este exorcizat pot sa intre in el si sa faca ravagii in familia preotului:p

| DydyanaAndruscha a răspuns:

Adica blestemele Marelui Vasilie pentru cei ce patimesc dela diavoli si pentru toata neputinta, care se citesc numai de catre preot, in ziua Sfantului Vasilie, la slujbele de obste randuite, sau la orice alta neputinta grava