| elena_6631 a întrebat:

Stie cineva cum se obtine galbenul cu tempera? Adica ce colori trebuie sa combini?

20 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dar nu ai direct un tub de tempera galbena? surprise Galbenul (pur, in adevaratul sens al cuvintului) nu-l poti obtine prin amestec de alte culori. Cumpara-ti una de-a gata dintr-un magazin de specialitate. day dreaming Succes! happywinking

| moodyblues a răspuns:

Exista culori primare si de asemenea secundare. cele primare sunt pure, nu se obtin din combinatii si ajuta la formarea culorilor secundare
acum fii atenta la aceasta imagine
http://2.bp.blogspot.com/......omatic.jpg
triunghiul cromatic din interior reprezinta culorile primare, cele ce stau la baza picturii, sunt sfinte si nu se obtin din nimic, ele doar creeaza. el este inconjurat de derivatele primarelor adica de cele secundare:oranj (galben+rosu), violet(rosu+albastru)si verde(galben+albastru).
restul imaginii cuprinde culori amestecate cu nonculori(negru si alb) obtinandu-se astfel nuante crescatoare ca luminozitate
daca ai nevoie de alte lamuriri, de exemplu in legatura cu complementarele sa imi spui.

| Romancutza a răspuns:

Alb si portocaliu.

| Yarinn a răspuns:

Galben e culoare principala, ceea ce inseamna ca nu o poti obtine. Culori principale mai sunt rosu si albastru, care, de asemenea, nu se pot obtine prin combinarea altor culori.

| คиค a răspuns:

Buna!

In ceea ce priveste culorile sunt 3 culori importante, care nu se pot obtine prin combinarea altor culori. Aceste culori sunt: galben, albastru si rosu.
Aceste culori se obtin numai de experti in domeniu, din materii si substante care se gasesc in natura.
In concluzie nu poti sa obti galben.
Ceva asemanator cu galbeul poti sa pui alb in orange, si va iesi ceva, dar nici pe departe galben.
Uite aici o schema care s-ar putea sa te ajute cu nuantele:

http://www.fetelespun.ro/......e.svg_.png

Fundytza./?

| WestSid3 a răspuns:

Din Rosu si Albwinking

| WestSid3 a răspuns:

Rosu si Alb sau eventual : alb si portocaliu happy

| Mikiee a răspuns:

Galbenul este culoare primara(ca si rosu si albastru). Ea nu poate fi obtinuta. Daca pui portocaliu cu alb iti va iesi un bej spre portocaliu(asa cum daca pui alb peste rosu iti iese roz nu portocaliu).Oricum...nu poti, asta era idea

| xD a răspuns:

Incearca portocaliu cu alb big grin

| Diana498 a răspuns:

Pai galbenul este o culoare prima deci ea nu se poate obtine prin combinatii... dar cred ca iese portocaliu cu alb... (fundita?)

| MosCraciun a răspuns:

Galben e culoare complementara. Culorile complementare nu se obtin din nimic.

| Mayhem666 a răspuns:

Rosu + verde

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti sa obtii culoarea galben din amestecul a doua sau mai multe culori deoarece galben precum si rosu si albastru sunt culori primare...asta insemna ca daca le amesteci una cu alta obtii alte culori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate obtine...galbenul de obicei sunt la toate acuarelele. ii dai te rog funditabig grin

| Iziii:x a răspuns:

Galben este o culoare primara la fel ca si rosu si albastruhappy
Nu se poate obtine prin amestecul altor culoritongue
FUnda?

| ana2205 a răspuns:

Nu poti obtine galbenul, el fiind una dintre culorile primare ca si rosu si albastru.

| d4nny a răspuns:

Galbenul e culoare primara [iar culorile primare sunt : rosu, galben, albastru]...asta inseamna ca nu poti sa obtii galbenul combinand alte culori.

| kukale a răspuns:

Daca nu ai galben in paleta ta, te duci frumusel la Fondul Plastic sau orice magazin de materiale de pictura sau librarie si cumperi frumusel un tub de tempera citron sau galben auriuwinking Nu e greu deloc, sa stii.

| kukale a răspuns:

Daca nu ai galben in paleta ta, te duci frumusel la Fondul Plastic sau orice magazin de materiale de pictura sau librarie si cumperi frumusel un tub de tempera citron sau galben auriuwinking Nu e greu deloc, sa stii.

| Cris_4698 a răspuns:

Nu poți sa obții. Înseamnă ca ai luat acuarele sau tuburi cu un defect. Cumpără altele dar de data asta ai grijă să te uiți bine sa nu-ți lipsească alta culoare. Fundă?