| Tetai a întrebat:

Sunt arta și cultură o alegere libera și sinceră? De ce sunt unii prea culti și pentru cine sunt așa?

4 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Nu cred ca o persoana poate sa fie "prea culta".
Oamenii cultivati sunt cultivati pentru ei. Pentru ca asta le imbogateste viata si le permite sa extraga mult mai multa valoare din experiente pe care altii le considera banale.

Un adevarat meloman care asculta Mozart aude si intelege cu totul altceva decat un om necultivat care asculta aceeasi piesa.

Un om care si-a educat gusturile detecteaza cu totul altceva intr-un pahar cu vin decat un om care nu si-a educat gusturile.

| Iote a răspuns:

De ce sunt unii prea culti?
Pentru ca s-au educat, s-au instruit.
Pentru cine sunt așa?
Pentru ei insisi.

| dinaprilie a răspuns:

Nu, nu sunt!

| PrimeAngelus a răspuns:

Pentru mine, să ascult un gen muzical bun, de exemplu jazz, este un sentiment foarte plăcut. M-am îndrăgostit de el de când l-am auzit prima dată, pot spune că a venit de la sine. Nu același lucru îl pot spune și despre manele de exemplu, care pur și simplu mă scârbesc. Și că să elimin orice dubiu, nu, nu am trăit într-un mediu prielnic alegerii mele muzicale, sau să fiu influențat de cineva. Ok, nu pot spune că sunt atras de orice ține de cultură și artă, nu am fost niciodată atras de pictură, sau operă. Poate nu sunt destul de cult, cine știe. In schimb îmi place foarte mult și poezia și beletristica. Nu cred că ești cult pentru cineva, ești fie fiindcă așa îți place, fie că e ceva natural din naștere.