| andreeafnkle a întrebat:

Sunt in clasa a 8 a si dupa cum stiti, anul asta trebuie sa imi aleg un liceu. Vreau tare mult sa merg la liceul de arte Octav Bancila din Iasi pe desen,arte vizuale, etc.
insa am niste nelamuriri. media de la examen trebuie sa fie peste 5 ca sa intrii la probele de aptitudini? si ca tot veni vorba de probe, stiu ca se da o proba cu natua statica si una cu, crochiuri, dar se da si din istoria artei? pe site nu gasesc multe informatii asa ca m-ar ajuta mult cineva care stie exact cum sta treaba, mersi

5 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Nu știu cum e in Iași dar în Cluj la arte, probele de aptitudini se dau înainte de capacitate, mai exact in luna mai.

| Edyez a răspuns:

Salut, probele sunt la diferite materii si le dai inainte de examen, eu stiu ca daca nu iei aceste probe(sa treci la fiecare) nu poti intra la liceul de arta indiferent cat ai in examen, deci mai intai trebuie sa iei probele apoi sa inveti pentru examen ca sa ai media necesara.

| andreeafnkle explică (pentru Edyez):

Deci daca probele se dau inainte de examen, eu cand trebuie sa ma inscriu, si la ce materii se da

| andreeafnkle explică (pentru Edyez):

Sau daca iau probele, insa la examen am sub 5

| Edyez a răspuns:

Iti va spune diriginta ta, cel putin mie mi-a spus, intreaba profesorii desi diriginta ar trebui sa va spuna tuturor cu mult inainte din cate stiu, cam prin perioada asta sfarsitul lui februarie, inceputul lui martie. sau prin martie... si e simplu, ai luat toate probele (sa zicem), tot ce mai ai de facut e sa ai media necesara pentru a intra la liceu, cat e media eu nu stiu.