| Cobzaru_Adrian_Nicolae_2001 a întrebat:

Știu că în India vacile sunt sacre! dar carnea lor nu se consuma deloc?

Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Într-adevăr, ei au un respect deosebit față de acest animal. Pentru hinduși, vaca e un animal sfânt/venerat, iar la ei, consumarea cărnii de vită e interzisă, fiind considerată un păcat împotriva strămoșilor. Mai în glumă, mai în serios, mulți spun că indienii au mai mult respect pentru o vacă, decât pentru o soție.))
La anumite sărbători hinduse, laptele e oferit zeilor. Acesta e folosit pentru ritualurile templelor. Se spune că oferind o parte din lapte zeului Shiva, ei vor fi răsplătiți în viitor, cu o mare cantitate de lapte. Ca o paranteză, săptămâna aceasta hindușii au sărbătorit ziua Lordului Shiva (10 iulie). Obiceiul fiind ca fetele necăsătorite să ducă zeului Shiva flori și lapte, pentru a le ajuta să își găsească un soț iubitor.
Revenind la foloasele văcuței, gunoiul ei e folosit ca îngrășământ, pentru ca pămîntul să fie mai productiv, iar bărbații îl folosesc în diferite combinații pentru creșterea virilității (ca afrodisiac natural), unii spun că laptele e hrănitor ca și cel al mamei, pentru un nou-născut, în timp ce carnea e considerată nocivă pentru sănătate.
Pentru că ei cred în reîncarnare, au un respect deosebit pentru orice vietate.
Dar sunt (și) state în India, unde consumul de vită e permis (Sikkim, Tripura, West Bengal, Uttar Pradesh etc), probabil unde se găsesc mai mulți musulmani și creștini.
Ți-am ales să citești două linkuri interesante:

https://indiahindustani.wordpress.com/2010/11/28/vaca-sfanta/
http://acum.tv/articol/10906/

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e sacra inseamna ca nu le omoara. Daca nu le omoara cum sa le manance carnea?

Pentru ei vacile reprezinta reincarnarile oamenilor care au murit.

| Seijūrō a răspuns:

Sall
Da pai in India vaca e un simbol e bogatie si a paci si nu nu mai toate creaturile vii..si presupun ca nu le mananca doar nu sunt "canibali" big grin

| Busila_Andrei_1995 a răspuns (pentru Seijūrō):

Un animal canibal este un animal care mănâncă alte animale din aceeași specie. Sper că a fost o glumă rasistă și știi într-adevăr ce este un animal canibal

| Seijūrō a răspuns (pentru Busila_Andrei_1995):

A fost o gluma.

| Busila_Andrei_1995 a răspuns (pentru Seijūrō):

Pai asta și speram să fie

| Busila_Andrei_1995 a răspuns:

Păi, există două posibilități: ori carnea lor se poate consuma, deși este un obicei tabu și vei fi privit cu ochi răi, ori într-adevăr carnea de vacă este interzisă în India