| Yasminegheorghiu a întrebat:

Toata lumea spune ca eu as avea talent la creatie (compuneri, poezii etc...) Am ca hobby sa fac poezii... Puteti sa imi spuneti va rog daca am talent:

Vara aia

Vara aia,
A fost o vara,
In care o iubire descoperita,
A ajuns despartita.
Ei naivi au fost mereu,
Sa se increada in parinti la greu.
Niciunu din ei nu accepta,
O dragoste, la varsta asta.
Ei credeau ca i imposibil sa iubesti pe cineva,
Intr~o vara,
La 12 ani,
Dar nu era!
Amintiri frumoase fusese create,
Dar.....au ajuns (acele amintiri) dureroase.
Ea la ora de engleza, plangea...
Ca toate amintirile i au parasit.
Ea inca il iubea!
Doar ca frica ii era,
De recunoscut e voia,
Dar amutea,
De fiecare data cand il vedea.

Ei inca so r iubi,
Dar nu se stie sigur,
E o mare taina,
Iubirea asta faina...;

Asta a fost...
P.s. Eu sunt acea fata...;((

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar esti departe de a stii sa compui sau sa scrii corect, o poezie.
Poate prietenilor tai le este rusine sa-ti spuna adevarul in fata, dar esti la capatul opus talentului, adica esti anti-talent.
Te-as sfatuii sa incepi a studia limba romana cu seriozitate, pentru ca ai lacune foarte mari si nu stii sa scrii corect si nici sa te exprimi cu usurinta in scris.

| Yasminegheorghiu explică (pentru Violleta2022):

Um...
Ce vrei sa spui ca sunt prietena cu profii?

Deci tu esti, clar perfecta!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Yasminegheorghiu):

Nu, doar ca esti departe de a avea talent la compus poezii!

| Andreeush a răspuns:

Nu cred că știi ce înseamnă a compune o poezie.
Nici măcar nu știi să scrii corect.

| Raven a răspuns:

N-ai citit niciodată un volum de poezie, nu ești foarte sigură când vine vorba de gramatica limbii române iar talent la compus nu înseamnă să înșiri niște propoziții care vag rimează, există niște reguli care țin de ritm și rimă. Dacă era atât de simplu să scrii poezie, ar fi scris toată lumea. Dacă intenționezi să scrii poezie pentru maneliști, ești pe drumul cel bun, dacă vrei să scrii la modul serios, trebuie să studiezi mai mult, începe prin a citi mai multă poezie (Arghezi, Bacovia, Eminescu, Blaga)

| iRumbaB0 a răspuns:

Hmmm... În ce clasă ești? Se vede puțină creație în tine, dar exprimă-te mai bine și scrie corect gramatical, că dacă vei expune o poezie... Vai de capul tău! Într-o poezie trebuie cât mai mult sens și inspirație din alte poezii. Trebuie să știi să scrii corect gramatical (este cel mai important) și să te exprimi cum trebuie. În rest este ok.