| cosmina_placinta a întrebat:

TPU, am un document de 100 de pagini si trebuie sa incerc sa il invat pana maine. Cum as putea retine? Si sa nu ma luati ca l-ai lasat pe ultima suta de metri. Acum l-am primit si eu sad

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Citești în viteză tot.
2. Mai citești o dată cu viteză un pic mai mică și vezi ce vrea autorul. Are vreo idee, sau bate câmpii. Probabil că are.
3. Mai citești o dată și notezi de această dată cum leagă el ideile în desfășurarea narațiunii.
4. Mai citești o dată, dar acum notezi ideile pe o foaie și faci cu ele o schiță.
5. Acum recitești doar schița ta. care poate fi cu cuvinte sau mici desene, și pui ordiine logică în ea, o refaci ca să aibă sens pentru tine.
6. Acum recitești documentul și încerci să regăsești în el schița ta.
7. Lași să treacă 30 de minute și încerci să reproduci schița ta din memorie.
8. Apoi tragi un somn bun, care este foarte important pentru memorie.

| Andreeush a răspuns:

Citește-l pe tot și fă o schiță cu cele mai importante noțiuni.