| Ruxiii a întrebat:

URGENT! Va rog Ajutati-ma! Am o tema despre Marea Neagra.Intr-un fisier Power Point trebuie sa pun chestii care fac parte din categoria arta si au legatura cu Marea Neagra. Daca poate cineva sa ma ajute cu cateva melodii, poezii si ce mai cuprinde cuvantul arta (adica fara geografia Marii Negre sau istoria). Am pus cateva slide-uri cu poezii si nu stiu ce altceva sa mai pun. FUNDA!

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

In perioada interbelica multi artisti romani au pictat la Balcic pe malul Marii Negre.Printre ei si Lucian Grigorescu. Tasteaza pe Google Imagini si vei obtine reproduceri ale tablourilor lui.Marea Neagra apare si in picturile luiAivazovski.Incearca si acolo.Internetul este plin.

4 răspunsuri:
| Flori a răspuns:

Ruga la Marea Neagra
de Tatiana Stepa
Mare Neagra, vrem sa vii,
Sa speli zarile lumesti,
Da-ne suflet de copii,
Daca ne mai iubesti.

Ma-ntorc la tine, Mare Neagra,
La malul tau ma-nchin si tac,
Ca numai tu vei sti sa vindeci
Ce nu mai are nici un leac.

Te strig de dincolo de moarte
La tarmul tau sa ma primesti,
Sa ma asculti, si-apoi, tacuto,
Sa scriem pe nisip povesti.

Te rog pe tine, Mare neagra,
Cum l-as ruga pe Dumnezeu,
Sa stergi cu valurile tale
Si lacrima din gandul meu.

Si, Doamne, cat esti de frumoasa
si mie cat de dor mi-a fost,
Se-asterne cantecul pe valuri
Sa-mi fie leac si adapost.

| Flori a răspuns:

Uite si o legenda, daca te ajuta...
Marea Neagra a fost bantuita de legende din cele mai vechi timpuri.
Aici s-a spus ca ar fi existat si ultima Atlantida, ramasita a vechiului imperiu fiind Insula Serpilor, insula magica pe care prietenii nostri de la Est au vrut-o cu orice pret, chiar daca ea n-a figurat in nici un tratat international. Au vrut-o din cauza legendelor, fiind convinsi ca fiecare legenda vine dintr-o realitate pe care oamenii, la un moment dat, nu o inteleg. Existenta sirenelor nu este amintita doar in preajma marii, ci pe intreg teritoriul Romaniei.
Cunoscuta si sub numele de sau Faraonoaica, imaginea sirenei apare pe o serie de motive ornamentale. In unele zone ale tarii se spune ca sirenele se nasc din parinti blestemati, ca ele traiesc doar in mare si ca se lasa vazute doar in zilele de sambata.
Intalnim imagini ale sirenelor pe cahle, pe strachini, pe porti, chiar pe unele discuri heraldice. Unii spun ca sirena a patruns la noi dinspre Vest, altii afirma ca sunt rude ale anticelor amazoane, ramase sa vegheze asupra locurilor in care traiesc, alungate de rautatea oamenilor. Realitate venita dintr-o vechime incontrolabila, existenta sirenelor din Marea Neagra va continua sa fie inca, invaluita in mister.

Sper ca ti-am fost de ajutor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

succes