| flavius01 a întrebat:

Vi se pare ca am talent la scris? Va rog spuneti-mi parerea voastra sincera. Uitati aici 2 dintre lucarile pe care le-am scris: http://www.wattpad.com/3134194-from-man-to-woman si http://www.wattpad.com/3126161-blood-from-women. Ce ziceti? Bune de ceva?

5 răspunsuri:
| Nuvăsufăr a răspuns:

Specific -) specifice
aibe -) aibă

Să ştii că dacă doreşti să scrii în limba română trebuie să pui şi diacritice, că e mai obositor fără, deoarece uneori trebuie să mă chinui să-mi dau seama ce cuvânt e.

Om născut cu corp de bărbat şi creier de femeie. Cazurile sunt multe, iar ideea nu e originală.
Şi nu înţeleg obsesia aceasta când scrii un text în limba română să bagi nume străine, că na sună mai fain Mike decât Mihai de exemplu.
Mă gândesc dacă englezii folosesc nume româneşti în prozele lor.

| flavius01 explică (pentru Nuvăsufăr):

Diacritice...my fault! Uhmm...de acord, sunt foarte multe cazuri, dar nu sunt prea multe filme/opere literare (nu zic ca a mea ar fi una, dar incearca sa fie) dezbat acest subiect. Nu exista o carte care sa nu prezinte un subiect deja abordat de o alta, doar ca intr-o carte este un punct de vedere, in timp ce in alta carte este un alt punct de vedere, exact din acest motiv eu incerc sa prezint acest subiect in viziunea mea, iar daca te uiti in general pe acel site sau printr-o librarie/biblioteca la sectiunea scriitori romani, nu cred ca vei gasi o carte despre acest subiect. Motivul? Romanii inca nu accepta ca unii sunt diferiti si trebuie acceptati exact asa cum sunt, dar in fine. Nu o sa ma pun acum sa tin lectii de acceptare sexuala. In toate cazurile, multumesc pentru parere, am sa tin cont!

| pcris a răspuns:

Nu prea ma pricep la literatura ca sa-ti dau indicatii,
dar se vede ca ai imaginatie. Cred ca ai talent. Esti la inceput, deci insista. Bafta!

| djtom a răspuns:

Intai invata bine gramatica!

| flavius01 explică (pentru djtom):

Scuze, dar unde am facut vreo greseala gramaticala?