| unvecin a întrebat:

Vorbim despre logo design, am curiozitatea asta de mai multă vreme:

A fost o zi când firma SELGROS a stabilit că trebuie să-și schimbe logo-ul. Și s-a făcut. Ce vedeți în noul logo? Ce înseamnă de fapt? (Mă refer la forma deasupra textului, textul e destul de clar... happy )

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Vrea sa indice ca activitatea lor principala e legata de furnizarea de mancare. Un cutit si o furculita intr-o forma care sugereaza o farfurie. De fapt holdingul din care fac parte (Transgourmet Holding AG) are acest logo.
Pe mine nu ma convinge. As merge la ei daca as locui in Europa, dar logoul respectiv din punctul meu de vedere are valoarea zero. Prefer un semn care sa ma faca sa ii vad de departe daca sunt intr-un oras necunoscut si ii caut; din acest punct de vedere, vechiul logo era mai bun, avea contrast si il observam mai bine. Atunci cand stiu unde se afla, nici macar nu le vad firma. M-am invatat sa ignor complet reclamele.

| unvecin explică (pentru SkyPilot):

Cuțit, furculiță vedeam și eu... dar nu mă prindeam de ce. laughing Plus că mi se părea că văd și un S și un E. big grin Acum că știu că e luat de la Transgourmet Holding AG... e altă poveste. Merci. big grin

1 răspuns: