| ninaelenadobrev a întrebat:

Vreau neaparat sa stiu:cei care au citit toata seria cronicile din narnia de c.s. lewis, ce se intampla cu susan in cartea ultima batalie? spuneti-mi in mare ce face ea in cartea asta si daca moare.iar daca da, moare doar ea sau si ceilalti? vreau neaparat sa stiu.

1 răspuns:
| cammm a răspuns:

Începe un război în toată regula, la care participă şi Peter, Edmund, Lucy şi Diggory (mai puţin Susan, care nu mai crede în Narnia)
Narnia e înghiţită de şopârle şi dragoni, iar eroii merg în lumea lui Aslan, despre care se spune că e mai reală decât Narnia.
La final, oamenii veniţi din Anglia descoperă că părinţii lor au murit într-un accident de tren, mai putin Susan, despre a cărei suferinţă nu se spune nimic. Şi uite aşa cei buni au o poveste infinită, cei răi nu mai au poveste, iar cei necredincioşi sunt sortiti suferinţei.