| CatalinInside a întrebat:

Vreau sa citesc cateva carti interesante, daca ma puteti ajuta cu cateva titluri (nume, autor si cateva lucruri despre carte/carti)

FUNDA

Răspuns Câştigător
| Zataki a răspuns:

Crima si pedeapsa de F.M. Dostoievski. Îl are drept personaj principal pe R.R. Raskolnikov, un fost student, care este obsedat de ideea de supraom. Aceasta obsesie va complica lucrurile.
Rosu si negru de Stendhal, al carei personaj principal face totul cu ajutorul vointei. Decameronul de Giovanni Boccaccio; prezinta ideologia secolului Renasterii(sec. al XV-lea) pe un fundal interesant. Din literatura romana iti recomand cartea de eseuri a lui Marin Preda, Imposibila intoarcere, unde vei gasi cateva idei uluitoare. Quo Vadis de Sienkiewicz care cuprinde o poveste interesanta din timpul imperiului roman sub stapanirea lui Nero

6 răspunsuri:
| CartideCitit a răspuns:

O colectie de carti bune gasesti aici: http://www.cartidecitit.ro/Carti-Bune. Recenziile te vor ajuta sa identifici care sunt "interesante" pentru tine.

| Ktl a răspuns:

Bună. xD

Mândrie şi prejudecată - Jane Austen.
Cititorul - Bernhard Schlink.
Magicianul - John Fowles.
Maitreyi - Mircea Eliade.
Numele trandafirului - Umberto Ecco.

Sper că te-am ajutat. :]

| roxyS a răspuns:

Dama cu camelii-alexandru dumas
Somnul de veci-roman politist
La rascruce de vanturi-Emily Bronte

| Rux_4388 a răspuns:

Puntea spre terabithia -Katherine paterson
Comoara din insula de robert stevenson
Inima de cerneala de cornelia funke si daca vrei si filmulhttp://www.filmeleonline.ro/filme-aventura-inima-de-cerneala-27/

| PixiLittleThing a răspuns:

Vampiratii
vampiri si pirati de cine ii scrisa habar nu am
cauta pe net

| BetterTheDark a răspuns:

Shogun
Invitaţia la vals
Naşul