| jlv a întrebat:

Vreau sa citesc niste carti despre holocaust, ce imi recomandati?( daca exista ceva mai usurel ar fi si mai bine). Ms anticipathappy

9 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Sau, Procesul de la Nurnberg.

| Razvan a răspuns:

Ca sa intelegi Holocaustul ar trebui in primul sa cunosti omul din spatele actiunii, mintea diabolica care a elaborat totul in "Mein Kempf" cartea de capatai a regimului scrisa de Hitler. O gasesti si tradusa in romana.Carte ofera o perspectiva din exterior si referi la Holocaust nu are decat indirect. O privire din interior e data de "Jurnalul Annei Frank" pe care in sfarsit am apucat si eu sa o citeschappyE destul de intresanta, subiectiva si extrem de captivantabig grin

| Klara a răspuns:

Am fost medic la Auschwitz (N. Miklos)
Am fost medic la Auschwitz 2 ( Gisella Perl)
Atunci acolo la Auschwitz (Oliver Lustig)
Jurnal Insangerat (Oliver Lustig)
Dictionar de Lagar(Oliver Lustig)
Cuptoarele lui Hitler (Olga Lengyel)
Evadare de la Auschwitz (Andrei Pogojev)
Drumul la si de la Auschwitz (Hedi Fried)
Noaptea - Elie Wiesel
Auschwitz->Nazistii si solutia finala - Laurence Rees
Limbajul mortii - Oliver Lustig
Procesul de la Nurnberg - Joe Heydecker; Johannes Leeb
Mai este acesta un om - Primo Levy
Ravensbruck - Germaine Tillon
Ravensbruck (editie noua) - Steve Sam-Sandberg
De la Dachau la Birkenau - Jozsef Fekete

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indispensabila lectura: Primo Levi - "Mai este oare acesta un om?"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@jlv : depinde ce vrei sa stii : ADEVARUl sau propaganda oficiala. Cineva ti-a recomandat cartea elucubrantului mincinos Elie Wiesel intitulata "Noaptea". Interesant de citit! Vei afla ca acesta si tatal sau prefera sa se retraga in Germania cu cei care le fusese "calai" (nazistii) decat sa fie "eliberati" de rusi! Vei mai afla un episod al teorismului israelian niciodata sanctionat de vreun for oficial! Eu iti recomand doar ADEVARUL in : "Autopsia Holocaustului" de Jurgen Graf (in librarii sau Sribd), "Did 6 million really die?" de Richard E. Harwood (pe Internet) si despre cel din Romania, "A fost sau nu Holocaust?" de Radu Theodoru (in librarii). Vezi si video pe Youtube : "The truth behind the gates of Auschwitz" de evreul (!) David Cole. Desi negat de realizatorul sau sub presiunea ADL, filmul inca rezista si asta-i MAGNIFIC pentru ceea ce inseamna ADEVAR. Spalatii la creier si mincinosii sunt rugati sa se abtina de la a-mi raspunde! VREAU si IUBESC ADEVARUL!

| Fundaaaaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Interesant comentariu tau.Stii ce e prostesc? a cerut sa citeasca carti nu sa contrazici tu istoria gen ca nu a existat holocaustul.E usor sa negi decat sa accepti un adevar asa de crunt. Toti care au mai trait dupa holocaust erau terifianti si povesteau ce se intamplau in Auschwitz iar tu si altii SPUNETI ca oamenii aia sunt nebuni.Dovada ca nu crezi ceea ce scrii e ca esti anonim si in al doilea rand "Spalatii la creier si mincinosii sunt rugati..."Eu nu cred ca oamenii astia ar fi mintit...cred cu adevarat ca erau terifiati.Asa ca abtine-te sa fi spalat pe creier cu "Nu a fost holocaust, nu au murit 6 milioane de oameni" Dovedesti ca nu ai inima si mila deloc in tine. Citeste o carte recomandata mai sus si vei vedea daca esti in stare sa vezi cu ochii mintii ca oamenii aia erau torturati si ucisi fara mila.

| George_Gabriel_Ion_1995 a răspuns:

Holocaust,inceputul Sfarsitului pe Wattpad

| Eugenia_Paun_1967 a răspuns:

Ce carti imi recomandati