| phoenixalin a întrebat:

Vreau sa dau la teatru si nu stiu nici un monolog comic sau dramatic. Daca ma poate ajuta cineva i-asi ramane recunoscator. Multumesc anticipathappy

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Vezi ca stii? Exista monologul lui Hamlet, al lui Richard al III-lea ca monologuri dramatice.
Exista cateva monologuri comice foarte bune la Alecsandri (Chiritele).
Caragiale nu prea are monologuri care sa poata fi utilizate la un examen. Cu exceptia, poate, a monologului lui Rica Venturiano din O noapte Furtunoasa.

4 răspunsuri:
| claudiuflorin a răspuns:

Te-as invata eu. TEATRU, ACTORIE MISCARE SCENICA IMPROVIZATIE MONOLOG. PRIMUL RAND SA-TI CREEZI UN MONOG INCEPI DE LA UN SIBIECT EXEMPLU BILETUL LA LOTO sau exemple de altceva (drama sau comedie). daca vrei sa vorbim ma gasesti la id-ul mr_actorul7. am facut un mololog la scoala, cum ca mama a murit. tipam vorbeam radeam.nu-i adevarat.scriam pe un caiet ce mi-a spus doctorul nu -mi venea sa cred cuvintele ce mi-a spus...

| phoenixalin explică:

Multumesc pentru raspuns, dar eu ma refeream la monologuri consacrate de genul "A fi sau a nu fi..." de W. Shakespeare sau ceva caragiale...

| orasulcusalcami a răspuns:

Rica Venturiano -O noapte furtunoasa
malvolio -A dousprezecea noapte
Richard -Richard al III lea
Othello sau Iago -Othello
Hamlet -Hamlet
mercutio - Hamlet
Lopahin - Livada cu visini

Sunt nenumarate monoloagele, trebuie sa le alegi pe cele mai potrivite tie. Ofer pregatire/meditatii actorie/arta actorului.cei interesati pot da un mesaj pentru detalii.Succes tuturor!

| Marele a răspuns (pentru orasulcusalcami):

Buna! As putea vb cu tine despre un repertoriu cv? Nuta Ilie pe Facebook