| teo530 a întrebat:

Vreau să mă apuc de desene artistice. Nu ştiu să desenez deloc dar am găsit un tutorial care să mă înveţe. Întrebarea mea este cu ce ar fi mai bine să desenez: creion, craiolă, creion mecanic sau cu ce? Mulţumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Cumparati creioane de la HB pana la B12, creionul mecanic este mai mult pentru designul ambiental, arhitectural, nu prea poti face prea multe cu el, nu prea poti face hasuri precum fac creioanele moi, B-urile. Prin tutoriale si cartile pe care le gasesti la fondurile plastice atat pe internet cat si din orasul tau, exersand zi de zi a cate 2-3 ore sau mai mult, iti poti invata mana sa deseneze. Dupa ce vei stapani hasurile, desenul in creion, poti trece la urmatoarea etapa, culoarea. Incepi de la pictura cu acuarele si usor usor te poti extinde la acrilice, uleiuri etc.
Daca vrei sa faci grafica iti recomand la inceput sa trasezi usor schita cu un creion moale B si apoi cu rotringul ori peninta si tus, da efecte superbe, mai ales daca vei invata sa lucrezi si cu clor, cafea etc.

Succes si spor la creatii!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intai incearca sa desenezi cu orice ti-i la indemana.
Daca dupa doua saptamani de incercari (sau un creion consumat) nu reusesti inca sa desenezi un om de zapada, atunci las-o balta: desenul nu-i pentru tine, cauta-ti alt hobby!

| Dalmore a răspuns (pentru Bula):

Desenul înseamnă muncă și răbdare, două săptămâni nu sunt suficiente. Cine a inventat regula asta?

| Bula a răspuns (pentru Dalmore):

Chiar atat de multa munca trebuie sa desenezi un om de zapada?
Multi copii de gradinita il deseneaza in cateva secunde... big grin

| sweetys a răspuns:

Incearca cu creion, si daca tot vrei ceva bun, este bine sa iti iei de toate tipuri H1, H2, HB, F etc. Sunt mai multe tipuri, unele sunt buna pentru contur, altele pentru umbre sau linii fine.

| Dalmore a răspuns:

HB-uri. Dacă ești migăloasă te descurci și cu creion mecanic sau linere. Experimentează-le pe toate. Important e să înveți anatomie (recomand bammes) și să desenezi cât mai mult din realitate (obiecte din jurul tău). Succes!

| teo530 explică (pentru Dalmore):

Ms. Sunt băiat. De ce să învăţ anatomie?

| Ofataobisnuita1103 a răspuns:

Sincer,cred că cea mai buna alegere sunt creioanele! happy