| lucaluk224 a întrebat:

Vreau sa ma apuc de un instrument si trebuie sa aleg dintre pian,vioara,clarinet, saxofon si chitara.Pe care sa il aleg?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pian - ca să poți cânta ai nevoie de un instrument de dimensiuni mari.
Vioară - studiul este dificil și este preferabil să îl începi la vârste mai fragede.
Chitară- studiul este mai ușor ca la vioară, o poți purta ușor cu tine, poți acompania ușor pe cineva care cântă cu vocea, devii popular, amicii te vor aprecia căci poți să întreții atmosfera la o petrecere sau întânlnire amicală.
Clarinet, saxofon. Sunt instrumente care de obicei acompaniază o orchestră și nu prea cântă singure.
Totul mai depinde de ce vrei să faci cu acest studiu, să devii amator sau profesionist.
Având în vedere cele de mai sus, eu îți recomand chitara.
C

4 răspunsuri:
| Aube a răspuns:

Instrumente total diferite; clape, corzi, suflat. Tu ce inclinatii ai?

| lucaluk224 explică (pentru Aube):

Sincer,mai mult spre suflat, dar ma pricep si la folosit arcusul, deci oscilez intre vioara si clarinet...

| corolav a răspuns (pentru lucaluk224):

Atunci alege pianul.

| Aube a răspuns (pentru lucaluk224):

La clarinet sunt putini interpreti. Si ai mai multe posibilitati de a intra intr-o orchestra de orice fel.