| puccaaaaaaaaaa a întrebat:

Vreau si eu rezumat la "Masca de fier" de Alexandru Dumas.

5 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Aceasta carte a lui Dumas evoca un episod din istoria subterana a Frantei si anume existenta in inchisoarea Bastilia a unui prizonier cunoscut doar de gardieni, dar si ei vazandu-l doar cu fata acoperita de o masca.Se spune ca aceasta masca ascundea chipul fratelui geaman al regelui Ludovic al XIV-lea si el semana atat de bine cu regele incat oricine si-ar fi dat seama cine este.Detinutul a murit in inchisoare, se spune despre el ca ar fi avut un copil cu fiica gardianului care-i ducea de mancare.Atmosfera cartii e incarcata de taina, fiindca si cartea lui Dumas propune doar o ipoteza.La multi ani!

| Comoaracasei a răspuns:

Eu zic sa citesti carte e superba si iti mai imbogatesti si u cultura generala

| aumih16 a răspuns:

S-au facut trei filme omul cu masca de fier unul in 1939 unul in 1977 si ultimul in 1998 nimeni nu stie adevaratul motiv pentru care acest prizonier purta masca dar o purta deoarece au vrut sa ii ascunda identitatea cand era mai mic in jurul varstei de 16 ani si se numea filip acesta a fost inchis cu masca de fratele sau geaman ludovic care era mai rau la suflet decat filip care era mai bun la suflet ironia sortii a facut ca ludovic sa ajunga rege crezand ca e un rege bun potrivit pentru franta singurul care s-a opus schimbarii regelui a fost d'artagnan ca nu isi poate trada regele in timp ce porthos aramis si athos au decis schimbarea regelui pentru ca nu erau de acord ca ludovic sa ramana rege au reusit sa il scape din inchisoare pe filip dar nu a tinut decat cateva zile deoarece au vrut sa il faca pe filip rege dar acesta nu voia pentru ca abia scapase din inchisoare dar au tinut mortis sa il faca rege l-au facut a fost la acel bal organizat la palat bineinteles ca filip trebuia sa fie foarte bine pregatit pentru a fi rege nu oricum d'artagnan a aflat de miscarea celor trei si i-a oprit ei facusera deja schimbul de regi ludovic devenise prizonierul si filip era regele d'artagnan stia doar de ludovic nu si filip si si-a cerut iertare fata de el ma rog si dat seama d'artagnan mult prea tarziu ca ludovic nu trebuia sa fie el rege datorita comportamentului sau agresiv violent acesta a vrut sa isi omoare fratele dar a sfarsit prin omorarea lui d'artagnan care era si tatal lui pe deasupra filip a vrut sa il stranga de gat pe fratele sau ludovic dar d'artagnan cu ultimele sale puteri ramase in viata ii zice spune sa il lase in pace ca fratele lui in fine intr-un final filip devine pana la urma rege iar ludovic ca rasplata pentru ce a facut devine el prizonier este arestat dar ca sa il poata calma l-a trimis pe ludovic la tara undeva la un ospiciu dupa aceea nu s-a mai auzit multe despre el ca a murit probabil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"am citit cartea, am cititwaiting".
mada madalaughing) ce ne facem? ca eu nu gasesc niciunde rezumatu`.straight face

| aLdu a răspuns:

Vai maddu`.:]]Nici eu nu stiu de unde sa-l iau.Ne ia gatu` maineI don't want to see!