| iorgalorena a întrebat:

Vreau si eu sa imi spuneti toaate culorile obtinute prin alte culori. Stiu din ce se obtine verde si alte culori obtinute amestecand culorile primare intre ele, dar nu stiu de exemplu ce culoare obtin daca amestec portocaliu cu roz. Eu vreau sa stiu si celalalte culori obtinute amestecand si alte culori in afara de cele primare. Cel mai important e sa spuneti ce culoare obtinem daca amestecam rosu cu negru. Eu am 9 ani si trebuie neaparat sa stiu.

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Culorile primare sunt:galben, rosu, albastru.Combinatiile posibile sunt: galben cu rosu= portocaliu, galben cu albastru=verde, rosu cu albastru=violet, rosu+galben+albastru= maron.Rosu cu negru da maron daca sunt combinate in proportii egale, roz cu portocaliu va da o nuanta care seamana cu piersica. Experimentand obtii fel de fel de nuante si intensitati de culoare pe care le poti folosi dupa placul tau.

4 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Culorile amestecate:
rosu + galben = portocaliu
rosu + albastru = violet
albastru + galben = verde
albastru+alb=albastru deschis
portocaliu+ putin negru= maron

Mai vezi aici:

http://www.margele.net/blog/fimo/combinarea-culorilor-fimo.html
verde+galben= albastru
rosu+alb= roz

| Radu284 a răspuns:

Daca amesteci negrul cu rosul, o sa obti un rosu mai inchis, in functie de cat negru pui. Culoarea se numeste visiniu.

In general, poti obtine milioane de culori/nuante, nu toate au nume. Uite aici o lista:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Listă_de_culori

| FoundYouLover a răspuns:

Pe langa ce ti-au raspuns altii aici, eu iti spun si ca daca amesteci toate culorile intre ele obtii negru.

| iorgalorena explică:

Mie imi trebuie la desen foarte mult aceste informatii.