| PainTech a întrebat:

Ati fost vreodata nevoie sa opriti la semnalul nevazatorilor care trec strada?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, si a fost emoționantă experiența. Bietul om lovea cu bastonul in bordura ca sa nu fie ieșit in strada, si a ridicat apoi bastonul.
A fost foarte trist.

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu,dar as faceo fara probleme daca un nevazator ar trece prin fata mea.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Adica sa ma opresc eu, cand suna dispozitivul ala de la trecerea de pietoni? Nu. Cu toate ca erau doua puse, la o intersectie, si nu stiai la care sa treci, ca erau unul langa altul si se auzeau la fel dar in timpi diferiti.

Sau nu la asta te-ai referit?

| DoarBogdan a răspuns (pentru DoarBogdan):

Sau te referi sa faca unul semb cand treceam cu masina? Nu big grin

| PainTech explică (pentru DoarBogdan):

Art. 89, Regulamentul de aplicare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice din 04.10. 2006 :

(1) Oprirea participantilor la trafic e obigatorie si la semnalele date de :
f) nevazatori, prin ridicarea bastonului alb, atunci cand acestia traverseaza strada

Adica orbul ridica bastonul alb, pe drum unde nu e trecere de pietoni si tu, cu masina, trebuie (teoretic) sa opresti.
Se intampla asta vreodata in trafic sau e doar o situatie pur teoretica, existenta doar in legislatie?

| DoarBogdan a răspuns (pentru PainTech):

Pai se intampla, dar... sunt cazuri extrem de rare. Mai ales in Romania. Nu trece o persoana nevazatoare strada asa... singura. Si sa mai si stie unde sa arare cu bastonul. Dar pentru orice eventualitate, s-a pus si asta in legislatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Până acum nu.