| Adyiasi96 a întrebat:

Acte cumparare auto sh.
Salut TPU!
Dupa ce vad o masina si ma hotarasc sa o cumpar de la o persoana fizica, care sunt pasii urmatori (pentru masini inmatriculate Ro, nr straine, neinmatriculate sau nr rosii)?
Adica: unde ii dau banii (oriunde sau la o anumita institutie), ce acte fac, unde le fac, ce acte trebuie sa imi dea vanzatorul, unde merg mai departe cu actele respective etc.
Ce altceva trebuie sa stiu, legat de acte, pentru a ma feri de situatii neplacute (țepe, falsuri etc.)
Explicati-mi, va rog, foarte detaliat ca nu are cine sa imi explice. Informatiile de pe internet legate de aceste lucruri sunt postate acum cativa ani si ma gandesc ca poate s-au mai schimat lucruri intre timp legat de partea asta birocratica.
Dau funda si multe multumiri celui mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

O sa-ti zic asa, in mare:
Pentru masini inmatriculate si cu numere rosii scoase.
Ai nevoie de actele masinii plus de un contract de vanzare cumparare stampilat la primaria vanzatorului (adic fiscal).
Pentru masini cu numere straine, sau neimatriculate, de asemenea ai nevoie de actele masinii, si dupa caz, contract de vanzare cumparare.
Aici sunt doua variante, fie apare un intermediar in contracte, adic tu iei masina de la X care e intermediar. Iar intermediarul a luat masina de la persoana din acte. Deci ai nevoie de contract de la persoana din acte la X, si de la X la tine.
Si mai e alta varianta, mai des utilizata la masinile aduse din afara pe platforma. Se face contract fictiv de pe proprietarul din acte, pe cel care scot numere. (Bine, e clar ca nu e ceva tocmai legal, insa asta se practica cel mai des. Cel putin, in Germania, nu le pasa nimanui pe cine e contractul, sau daca-l fac. Ei doar isi radiaza masina, tie iti dau actele, si de acolo te descurci.
Oricum genul acesta de contract nu ti-l face oricine, deci cel mai bine ar fi sa ceri ajutorul vanzatorului. Ar trebui sa te ajute el cu acest contract, sau sa te redirectioneze la cineva care te-ar putea ajuta.
Banii, de obicei ii dai dupa ce faci contractul, poti si inainte, de obicei nu exista o regula. Nu se dau la o institutie anume sau ceva de acest gen. Bine, daca mai retin eu bine, tranzactiile peste o anumita suma ar trebui facute prin banca, practic nu le prea face nimeni, pentru ca apare comisionul, plus mica posibilitate sa apara anafu sa te intrebe de unde ai tu banii aia laughing
Pentru celelalte intrebari cu referire la acte.
Sincer, nici eu nu am idee. Actele difera de la tara la tara.
Si chiar si din aceeasi tara poti sa primesti acte de diferite tipuri.
Deci, recomandarea mea, cauta un birou de acte auto in zona ta, sau in zona din care vrei sa cumperi o masina, si ii pui pe respectivi sa-ti verifice actele, adic sa-ti spuna daca ai tot ce iti trebuie.
Cat pentru inmatriculat, ar trebui tot sa cauti pe cineva care se pricepe, sa te ajute, altfel ai putintica bataie de cap daca nu te ocupi cu asta.

Cat despre tepe, falsuri, nu prea ai cum sa-ti dai seama. Verifica sa corespunda seria si asta este, restul tine de noroc.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Adresează-te unui birou/firmă de intermediere auto e ieftin, rapid și nu iei țepe