| Andrei_Denis_1998 a întrebat:

Acte necesare pentru înmatriculare la politie / schimbare nr? Funda vreau și ordinea dacă se poate

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Iată-le (totuși recomandare : du-te la un birou de intermedieri - scutești drumuri)
A la primărie pentru a trece mașina pe numele tău. Pentru asta vei avea nevoie de următoarele:

Contractul de vânzare-cumpărare auto în original și copie
Cartea de identitate a mașinii pe care ai primit-o de la RAR, și o copie a acesteia
Actul tău de identitate în original și copie
Fișa de înmatriculare auto în original și copie
O cerere tip pe care o vei primi de la Primarie

B la DRPCIV
Fișa de înmatriculare auto vizată
Cererea de înmatriculare auto
Certificatul de autenticitate de la RAR, care este valabil doar 60 zile
ITP-ul de la RAR
Cartea de identitate a mașinii în original și copie
Documentul de proprietate, adică contractul de vânzare-cumpărare al mașinii
Asigurarea auto obligatorie (RCA pe minim 6 luni) + copie
Brief-ul mare (Talonul din străinătate)
Brief-ul mic
Plăcuțele de înmatriculare din țara din care ți-ai achiziționat mașina
Chitanța de la taxa pentru certificatul de înmatriculare
Traducerile după cartea mașinii și contractul de vânzare-cumpărare sau factura pe care ai primit-o

| sierra1 a răspuns:

Sau dacă vrei să vezi tu ce scrie, uite aici:
http://www.spcrpcivcluj.ro/inmatriculari/documente-pentru-inmatriculare