| SonGoku1 a întrebat:

Acum 3 ani am cumparat o masina si am trecut-o pe numele meu fara a plati acea taxa de inmatriculare (masina fiind inmatriculata in Romania). Acum doua saptamani am vandut-o unei persoane. Astazi am fost sunat de acea persoana si mi-a spus ca taxa masinii a fost recuperata. Cum este posibil asa ceva de vreme ce eu nu am recuperat nici o taxa si in momentul inmatricularii nu am platit nici o taxa de inamtriculare? Mentionez ca eram al doilea proprietar cand am luat masina.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte posibil, numai cel care a platit taxa poate s-o recupereze. Daca a platit-o cel de la care ai cumparat-o atunci numai el are dreptul s-o recupereze, chiar daca inainte de recuperare ti-a vandut-o.

| SonGoku1 explică (pentru Ioandelasal):

Da dar de vreme ce masina este la mine pe acte mai este normal ca el sa poata recupera taxa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru SonGoku1):

Da, este normal, asa cum ti-am explicat: el a platit-o, el are dreptul s-o recupereze si si-a exercitat acest drept.

| SonGoku1 explică (pentru Ioandelasal):

Ok multumesc

Bula
| Bula a răspuns:

Cel care a adus masina in tara a platit taxa, de la el ai cumparat deja inmatriculat.
INAPOI poate primi cel care a platit inainte (initial).

| SonGoku1 explică (pentru Bula):

Deci chiar daca e trecuta pe numele meu dupa ce am cumparat-o de la el, el poate sa isi recupereze taxa data pe masinca care a vandut-o? mi se pare imposibil

| OldSoul a răspuns:

Primul proprietar a platit si a recuperat taxa, tu cand ai cumparat-o si transcris-o pe tine, era valabila vechea taxa, care era ilegala si se putea recupera, mai apoi au "redenumit" taxa in trimbru de mediu si a trebuit platit din nou de catre toti execeptand cei ce au inmatriculat masina intre 2008 si 2013 si nu au recuperat taxa.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Taxa a recuperat-o proprietarul de la care ai luat-o tu dupa ce ai inmatriculat-o pe tine. Tu nici nu puteai sa faci asta ca nu o platisei tu. Acum e clar ca cine crea s-o inmatriculeze trebuie s-o plateasca din nou ca figureaza neplatita.