| Ashura a întrebat:

Acum aproximativ un an de zile am achizitionat o motocicleta de tipul motocross, dar vanzatorul de la respectivul depozit nu mia oferit decat o chitanta care atesta ca am cumparat-o, fara alte detalii, intrebarea mea este daca pot sa o vand mai departe daca nu este inmatriculata, nu are efectuatainspectia tehnica, etc. As putea folosi un contract de vanzare cumparare daca nu are acele lucruri?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi trebuit sa-i soliciti si o factura fiscala, aceasta ar dovedi proprietatea ta asupra ei. Incearca si acum sa obtii o factura fiscala.
Nu cred ca o sa ti-o cumpere cineva fara nici un act de proprietate sau provenienta sau fara sa fi fost inmatriculata, chitanta este prea putin.

| petrica012 a răspuns:

Nu se poate