| anonim_4396 a întrebat:

Aho aho copii si frati, sarbatori fericite, un an nou fericit, acum si intrebarea:am o dacia solenza din 2003 1.4mpi, azi cand am pornit motorul (statea pe loc ) s-a oprit singur, cand iau piciorul de pe acceleratie sa opresc la semafor, s-a oprit motorul, trebuie sa tin acceleratia apasata mereu, ce problema are? (stop and go) rolling on the floor))))))

Răspuns Câştigător
| cucubau1992 a răspuns:

Ar putea sa fie mai multe probleme din cate stiu eu dacia solenza e motor pe injectie.Problemele ar putea fi urmatoarele:-a nu fie bune bujiile sa iti fie intrarupte firele de la fisa sau sa nu iti functioneze un injector si atuncea sa functioneze in 3 pistoane sau sa daca e pe pompa de benzina sa iti fie infundat filtru de la pompa si atuncea sa nu dea benzina motorului si moara motoru.Incearca sa o ti turata din sprituri vreo 5 minute si tot ii faci sprituri si teoretic ar trebui sa iti dai seama ce are. Pune pe cineva sa scoata fisele de pe bujii treptat fisa 1 fisa 3 fisa 2 fisa 4 pentru ca asta e ordinea pitoanelor si vezi daca iti functioneaza in 3 pistoane.Nu sunt mecanic auto care lucreaza intr-un service sunt elev la liceu am facut profilu de profesionala ca si mecanic auto si acum fac practica la reprezentanta wolsvagen alba iulia. Daca ai incredere in ceam zis incearca Si vezi ce ar putea fi.

8 răspunsuri:
| paulthegame a răspuns:

Vezi carburatorul sa nu fie infundat

| BRG a răspuns:

Salut trebuie dusă la mecanic, nu te risca să m ai circuli cu ea poți lua amendă sau poți face accident, după data de 7 ianuarie cînd vor lucra din nou servisurile auto du o la un specialist.Nu te lua după altii du o la fiare vechi, că totuși este o masină care a costat bani la vremea ei cînd ai cumpărat o, și fără masină in România este foarte greu să circuli.

| Pneumonoultramicroscopicosilicovolcaniconioza a răspuns (pentru BRG):

E grea limba romana nu? "a risca" nu are reflexiv, deci nu exista ma risc te risti ne riscam

| britney4kevin a răspuns:

Mai bine o duci la fiare vechi...winking

| RB26DETT a răspuns (pentru britney4kevin):

Cand voi avea bani de altawinking mai buna

| britney4kevin a răspuns (pentru RB26DETT):

Poate iti va merge mai bine in anul asta...

| Pneumonoultramicroscopicosilicovolcaniconioza a răspuns:

Pai uite ce sa faci, deschide capota la motor si vezica ai un fir si daca tragi de el, accelerezi. il desfaci il tragi oleaca si il strangi(ceva gen ca la frana mecanica de bicicleta) si asa o sa o atii accelerata in continuu n-am ce sa-ti fac pana o duc la servis