| jdavy209 a întrebat:

Ai nevoie de permis pentru piaggio ape(masinuta de aia mica cu 3 roti)?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, trebuie permis de conducere AM si varsta peste 16 ani
Piaggio ape poate fii condusa cu 40km/ora, deci se incadreaza la categoria AM.

Categoria AM pentru cei de 16 ani
Categoria AM este destinată vehiculelor, cu două sau trei roţi, a căror viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h. Aceste modele sunt echipate cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depaşeşte 50 cm3.

Pentru înscrierea la cursurile unei şcoli de şoferi pentru permisul AM este necesară vârsta de cel puţin 16 ani fără trei luni.

https://www.promotor.ro/......e-18235721

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca ai. Pentru orice vehicul cu motor ai nevoie.

| 2420 a răspuns:

Da, este nevoie de permis