| benga94 a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine cei cunoscatori de automobile, costuri si etc! Deci buget prea mare nu am si luna care vine trebuie sa imi iau masina, sunt indecis intre Ford focus an peste 2001 diesel 1.8 am gasit chiar si din 2003 neinmatriculat dar era euro 3, m-am gandit si la un Ford Fiesta din 2004 in sus diesel 1.4 tot cam 1650 neinmatriculata dar ar costa mai putin inmatriculatul ei, si mam mai gandit si la un Kalos sau Aveo pe GPL, ca bani ar fi tot pe acolo undeva la 2 mii de eoro m-ar ajunge sau daca ar fi cu 100-200 maxim nu ar conta,in primul rind ma intereseaza consumul cit mai ieftin,intretinerea sa fie ieftina, taxe etc, dar sunt foarte foarte indecis eu as merge pe Ford dar intre fiesta si focus sunt indecit rau imi plac amandoua! Astept sfaturile celor cunoscatori va rog!

5 răspunsuri:
| vlad93fcv a răspuns:

Hm. intre Focus 2001 si Fiesta 2004+. Cred ca anul isi spune cuvantul si te-as sfatui sa alegi Fiesta. Kalosul si Aveo poti sa le elimini din prima, chiar daca sunt masini raspandite sunt cam scumpe la intretinere si nu prea fiabile, plus ca au un aspect interior si exterior nu prea placut din punctul meu de vedere.Alege un 1.6 90 Cp, nu alege 1.4 ca la 70 cp, in afara cand vei vrea sa depasesti un camion de exemplu va cam ramane fara suflu.Plus ca nu difera aproape deloc la consum.O fiesta 1.6 are mai mult decat suficienti cai putere plus un consum de 5.4-5.5 maxim 6.5 in oras cu AC pornit.Eu personal am condus o Fiesta 2009 facelift, 90 cp si am fost maxim de incantat de ea, o masina mica, frumoasa foc, insa ca masina personala am ales un Focus 2008 tot 1.6 90 cp.Intretinerea e foarte ieftina, taxele la fel, recomand calduros Fiesta. Daca mai ai intrebari nu ezista sa mi le adresezi.

| benga94 explică (pentru vlad93fcv):

Deci ai ales 1.6 diesel sua benzina? Eu as opta pentru Diesel sunt in dubii intre fiesta si focus, am gasit un focus din 2003 1200 neinmatriculata accepta si orice test la ea, e euro 3 pare interesanta ca masina, am gasit si o fiesta din 2004 1650 tot neinmatriculata la bani ies tot pe acolo ca la focus ma ajunge mai mult ca la fiesta si se compenseaza banii mai multi pe fiesta acum nu stiu.e dificil sa aleg sincer, focusul e 1, 8 si fiesta e 1, 4 diesel, mar bate gandu la focus da mie sa nu consume mult. la fiesta mi-a zis cineva ca sar merita si 1, 3 benizna consum mic ceva de genu 6 in oras maxim.

| Lindoro a răspuns:

Eu as alege Fordul fiesta ca are consum mic, este mai noua, taxele sunt mici la ea.Nu-ti lua niciodata masina pe gpl!

| benga94 explică (pentru Lindoro):

Ai idee ce consum are Fiesta? in oras ma intereseaza!

| Lindoro a răspuns (pentru benga94):

In oras consuma 5.3 % daca este noua. Daca este sh cred ca pana in 6, 5%.