| Sooonicutz a întrebat:

Am 16 ani si dau de permis categoria A1. sambata urmeaza sa dau pretestarea. imi explica si mie in ce consta aceasta pretestare? Adica e la fel ca si sala? Si dupa pretestare ce fac? Toate detaliile va rog

Răspuns Câştigător
| Alexul99 a răspuns:

Daca este pretestarea teoretica da, ti se va da un chestionar si va trebui sa il completezi corect astfel incat sa fii declarat admis, daca ai picat vei da din nou aceasta pretestare pana cand vei incepe orele de practica, fiindca daca nu ai fost declarat admis la pretestarea teoretica nu poti incepe practica, la fel si la practica, daca nu ai fost declarat admis la pretestarea practica nu poti sa dai nici unul dintre examenele finale. Dar nu te panica, este posibil ca daca pici sa primesti a 2-a sansa sau chiar a 3-a in aceeasi zi, aceasta pretestare se da la scoala de soferi cu profesorul de legislatie, deci va fi foarte indulgent. In orice caz, invata, este cel mai bine asa.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pretestarea, este un chestionar primit la școala de șoferi pentru a-ți verifica cunoștințele teoretice acumulate în perioada orelor de legislație rutieră pe care le-ai făcut în incinta școlii de șoferi la care ești înscris.
Este un chestionar cu întrebări în genul celor din chestionarele de la sală și trebuie să faci măcar minimul de răspunsuri corecte pentru a putea să începi să faci orele de conducere pentru categoria A1 în poligon și pe traseu.
După ce vei face orele de conducere cu instructorul tău, ore de conducere care durează să le faci în mai bine de 2 sau 3 săptămâni, vei merge să dai sala, iar dacă ești declarat admis la sală, vei fi programat să dai poligonul și traseul cu un polițist. Între timp, mai poți face câteva ore suplimentare de conducere dacă îți poți permite financiar și dacă nu ești sigur pe tine până la data în care te vei prezenta la traseu.
Te vei prezenta la traseu împreună cu instructorul tău pe data la care ai fost programat, cu același motor pe care ai făcut și orele de conducere și vei fi examinat de către un polițist prima dată în poligon, apoi pe traseu, iar dacă ești admis la poligon și la traseu, aștepți să-ți vină permisul acasă. Succes!