| Sponsor2011 a întrebat:

Am achizitionat un golf 4 1.6 16v 105 cai si la un burscaz de acceleratie masina da ca niste rateuri, de la ce?

Răspuns Câştigător
| blAster85 a răspuns:

Clima ar putea influenta in sensul ca necesita turatie mai mare motorul pentru a trage.pai iti recomand sa verifici, admisia de aer(filtru)linia de alimentare si EGR-ul. poate fi blocat pe deschis.ma-s uita si la bujii poate trebuiesc schimbate.

5 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Ai cumparat o prastie de benzinar? Te-a mancat in talpa. Am si eu un benzinar din grupul vag pe langa ca nu am cuplu la turatie sub 3000..si am cedat si nu am putut lua 1.8T 150-180 cp ca mi-au bagat pe gat un unchi ca are consum mare. nu m-a interesat niciodata consumul la un motor pe benzina. Dupa experienta asta vreau diesel inapoi.

| blAster85 a răspuns:

Rateuri? ce vrei sa spui ca se ineaca sau patineaza? poate fi ambreiajul.

| Sponsor2011 explică (pentru blAster85):

In sensul ca pierde din acceleratie face ca si cum ai ridica piciorul brusc de pe acceleratie apoi isi revina si face cam 2 3 reprize

| blAster85 a răspuns (pentru Sponsor2011):

Probabil amestecul aer/combustibil, e posibil sa fie jegoasa clapeta, pot fi si bujiile uzate si atunci da sa se "inece"motorul, ai putea totusi daca ai sa-i faci o scanare cu vagcom.

| Sponsor2011 explică (pentru blAster85):

Dar nu stiu cum asta se intampla doar pana in 3000 peste 3000 nu face niciodata asa, am inteles ca poate fi de la presiune de ulei din clima sau ceva de genul

| blAster85 a răspuns (pentru Sponsor2011):

Clima ar putea influenta in sensul ca necesita turatie mai mare motorul pentru a trage.pai iti recomand sa verifici, admisia de aer(filtru)linia de alimentare si EGR-ul. poate fi blocat pe deschis.ma-s uita si la bujii poate trebuiesc schimbate.