| anonim_4396 a întrebat:

Am avut un accident, iar in urma lui am luat asigurarea vinovatului rezolvand amiabil. Am fost cu masina la service sa-mi faca constatarea, iar durata reparatiei este estimata la 3 saptamani. Oare nu pot obtine de la ei o masina sa ma pot deplasa in tot acest timp? Eu zic ca este ceva corect, voi ce spuneti, platim asigurarile degeaba? Multumesc!

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Intrebi daca au masina de rezerva in caz ca vine unu ca tine. Unii au altii nu

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ASIGURAREA TA privata, are inclusa si optiunea de a avea masina de curtoazie, atunci ti se va asigura transport, pe perioada cat ai masina ta, la reparat sau la verificat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Legea asigurarilor zice

"Pagubitii RCA care isi repara masinile (in baza unei polite RCA emise dupa data de 19 Septembrie 2016) au dreptul sa isi inchirieze un autovehicul din aceeasi clasa sau clasa inferioara celui avariat, iar asiguratorul RCA este obligat sa achite costul inchirierii acelui autovehicul pentru perioada reparatiilor sau pe toata perioada in care asiguratorul RCA intentioneaza sa efectueze cercetari privind suspiciunea de frauda, cercetari ce pot dura 90 de zile."

deci daca serviceul nu iti da masina poti inchiria si firma de asigurari va deconta

| laSoledad a răspuns (pentru suntserios):

"Am fost cu masina la service sa-mi faca constatarea... Oare nu pot obtine de la ei o masina sa ma pot deplasa in tot acest timp?" - Userul a intreabat daca nu poate inchiria de la service, intrebare la care eu i-am raspuns ca putin probabil sa se intample asta, mai ales la service-urile mici. Este o chestiune ce tine de costul service-urilor. Ce-ar fi acum ca toti ce patesc accidente in trafic sa dispunsa de masini tot la cateva zile din partea service-urilor? Nu toate isi permit asta. Evident ca de inchiriat poate sa inchirieze linistit, insa multe service-uri nu-i vor oferi neaparat o masina la schimb.

| suntserios a răspuns (pentru laSoledad):

Eu ti am zis ca tu confunzi tipurile de asigurari

"Asigurarile sunt de mai multe tipuri in functie de ce riscuri asigura. Despagubirea va deconta doar riscul produs si nu alte beneficii aditionale. "

Nu vad de ce imi raspunzi despre masinile disponibile ale service urilor

| laSoledad a răspuns (pentru suntserios):

Eu am inteles ce ai zis tu despre RCA, foarte corect, doar e litera legii. Nu confund deloc asigurarile. RCA este pentru raspundere civila pe care o suporta asiguratorul persoanei care a provocat avarierea masinii userului, in timp ce Casco este asigurarea userului pentru alte tipuri de avarii cauzate masinii direct sau indirect (forte mecanice asupra masinii). Tu ai descris RCA-ul, iar eu am descris doar regula din Casco care se refera la faptul ca despagubirea nu include beneficii altele decat suportarea riscurilor asigurate. Si am tinut sa amintesc astea pentru ca indiferent de tipul asigurarii, e posibil sa nu primeasca o masina intre timp din partea unor service-uri, pentru ca nu isi permit. El a intrebat daca o sa primeasca direct de la service, iar eu atat am zis, ca e putin probabil. Nu neaparat daca asa scrie in lege ca trebuie sa primeasca va si primi de la acelasi service care ii face reparatiile. Va primi masina, dar din alta parte. Si nu e nevoie sa te ingrijorezi de promovarea mea la examen, invat materia asta de mai mult timp decat userii de pe TPU care se limiteaza la un simplu copypaste al unui citat fix din lege. Spre deosebire, eu am invatat sa interpretez legea si sa-i gasesc si exceptiile - ca in cazul de fata, si portitele legii (mai ales in asigurari).

| suntserios a răspuns (pentru laSoledad):

Eu cred ca nici tu nu stii ce vrei sa zici cand raspunzi ceva.
Era mai mult decat clar ca omul a intrebat de RCA si tu ai inceput in primul tau raspuns sa ii spui despre cum functioneaza in realitate CASCO

| laSoledad a răspuns:

Asigurarile sunt de mai multe tipuri in functie de ce riscuri asigura. Despagubirea va deconta doar riscul produs si nu alte beneficii aditionale. De exemplu, daca in contractul asigurarii este trecut riscul de accident/avarii, apoi despagubirea este numai pentru repararea masinii si manopera, nu si pentru acordarea unei masini intre timp. Asta o stiu sigur pentru ca vineri am examen la asigurari. Intereseaza-te mai bine despre clauzele asigurarii, dar nu cred ca-ti vor da o masina intre timp, din pacate.

| suntserios a răspuns (pentru laSoledad):

RCA e de un singur tip si atat si tu in confunzi cu CASCO. Sper sa iei examenul ala.

| gratargratar a răspuns:

Evident ca trebuie sa primesti masina de schimb. Si eu am fost in acest caz, si am primit. Daca nu-ti da sevice-ul respective, du-te la altul care iti da.