| EminoviciM a întrebat:

Am cumparat de curand un Golf 4 fabricat in 2001, motor 1.6 SR benzina. Problema este ca motorul nu merge "rotund", insa in mers are putere si trage bine si nici nu am observat sa consume ulei. Am facut un tester VCDS si indica, ca nu are scanteie pe un cilindru si ca sa schimb bobina. O duc la mecanic care spune ca are scanteie, bobina da scanteie, bujiile sunt noi si fisele noi, insa masina nu are compresie (undeva la valoarea 5) si pe langa asta arunca si ulei pe cureaua de distributie. Tot mecanicul spune ca distributia a fost schimbata si la fel a fost schimbata si chiuloasa. Acum el spune ca trebuie sa cumpar ori motor, ori sa il repar pe acesta, cost ce m-ar duce pana la peste 1500 - 2000 ron, si cu toate astea nu exista garantia ca voi trece noxele la RAR in vederea inmatricularii. Acum nu mai stiu ce sa fac si incotro sa ma indrept, sa il ascult pe cel cu testerul care spune ca nu are scanteie pe un cilindru si sa schimb bobina, sau sa il ascult pe mecanic si sa fac acest motor? Nu stiu sincer in ce parte sa ma indrept, si astept o parere de la voi, un sfat si ce ma indrumati sa fac.

Va multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| DorelExpertu a răspuns:

Daca cunosti o persoana care are acelasi model faceti un schimb de fise/bobina de inductie si vezi daca persista problema, eventual cauti si tu pe cineva care vinde aceste piese, ii spui care e problema si incerci sa accepte o proba in prealabil, eventual ii oferi 50 de lei pentru deranj, si macar asa fie descoperi problema, fie schimbi motorul cu inima impacata.
Oricum inca un sfat, mai du-te si la alti mecanici inainte sa schimbi motorul.

| EminoviciM explică (pentru DorelExpertu):

Salut si multumesc pentru raspuns. Am schimbat bobina de inductie, bujiile, injectoarele, iar fisele sunt bune dar problema persista. La recomandarea altui mecanic voi schimba si doua supape insa va dura ceva pentru ca manopera e mai dificila. iar daca si asa problema persista voi lua un motor insa nu stiu ce viata va avea si acela.