| plicutet a întrebat:

Am cumparat o masina in italia cu numere romanesti, as putea intra in tara cu ea daca nu am actele masinii pe numele meu?

Răspuns Câştigător
| DomnulNu a răspuns:

Daca ai numere romanesti, cu verificarea tehnica valabila si talon romanesc chiar pe alt nume, se poate intra. La o eventuala intrebare la vama, nu declara ca ai cumparat-o.

| BassHunter13 a răspuns (pentru DomnulNu):

De ce sa nu declare ca a cumparato daca are un contract de vanzare cump si de mana scris si actele in regula nu este nici o problema!

7 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Daca ai actul de vanzare-cumparare este ok si intir fara probleme. Daca nu ai cel mai bine este sa faci o procura la un notar public prin care sa te imputerniceasca sa folosesti masina. Te lasa de multe ori si fara acea procura dar depinde ce vames prinzi fiindca posibil sa trebuiasca sa bagi ceva bani in buzunarul lui ca sa te lase sa treci... acea procura se face si prin ambasada, si prin consulat, si la un notar public nu este nici o problema daca tu esti in alta tara si proprietarul aici sau chestii de genul asta. Oricum ca sa poti trece vama trebuie sa ai ITP si asigurare valabile!

| RANGE a răspuns:

De ce sa nu se poata,eu de exemplu i-am dat masina unui prieten sa sa duca cu ea in Germania si chiar daca daca te intreaba la vama,sa ai toate actele la masina in regula, poti sa ii arati si actul de vanzare-cumparare daca il ai si nu sunt probleme, ai voie sa circuli cu ea pe numerele fostului proprietar o luna si dupa o inscrii pe numele tau

| florin08 a răspuns:

Nu se poate...

| cosmeo a răspuns:

Daca sty ca taxele sunt platite, iar cu masina este ok adica sa nu fie furata sau data disparuta nu ai probleme

| plicutet explică:

Multumesc pentru raspunsurile date.

| plicutet explică:

Acum cateva zile am ajuns in tara, nu am avut nici o problema nici cu carabinierii (desi m au oprit)si nici cu cei de la vama s au uitat la acte, le au verificat si ne au dat drumul fara nici o intrebare.Va multumesc inca odata pentru raspunsurile date.