| Master1ro a întrebat:

Am cumparat si eu de curand un Radio CD Sony si am o nelamurire. EL, la alimentare are urmatorele fire: rosu care stiu ca e + permanent, galben care stiu ca e + pe contact, unul negru care e masa, dar mai e unul albastru, ala pentru ce e?
PS: Nu e cablul pentru antena sau amplificator, acela l-am depistat.

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Mufele casetofonului :
8 fire pentru boxe... colorate.
1 negru pentru masa
1 rosu curent continuu
1 portocaliu curent alternativ
1 albastru care ar trebui sa aiba scris pe el REM

De obicei cablul albastru se conecteaza la casetofon si statie si cel mai probabil pentru asta este si la tine!

3 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Firul albastru poate sa fie pentru antena telescopica actionata prin pornirea sau oprirea aparatului de radio.

| BRG a răspuns:

Pot fi boxele

| Master1ro explică:

FurtunaDiesel pentru cultura ta generala bateria de la masinanu da curent continuu.Firu rosu e pentru contact, firul portocaliu(la mine fiind galben) e pentru contact.
Multumesc celor care au vrut sa ma ajute dar am dezlegat misterul, am gasit schema de la CD Player.