| Cornel_Alexandru_Sfetcu_1988 a întrebat:

Am cumparat un Bmw 525d m sport lovit pe partea din spate am scos bateria sa o pun la încărcat pe redresor de dimineata cand am vrut să o pornesc nu se mai pune contactul nu se aprind martori în bord si nu se mai deblocheza volanul masina este din 2005. Stie cineva ce pot face?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Asigura-te ca este curent in baterie, in primul rand.
Poate redresorul era defect sau conectat gresit, si ti-a descarcat bateria de tot.

| Cornel_Alexandru_Sfetcu_1988 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am incercat sa ii dau curent de la o altă mașină dar tot nu a funcționat...

| relian a răspuns:

Probabil trebuie sa programezi bateria.Din ce am auzit la bmw astea mai vechi asa se intampla daca deconectai bateria sau schimbai bateria.Masina este setata sa mearga cu un anume tip de baterie, dar din ce am citit pe net chiar daca deconectezi bateria, si apoi o conectezi la loc masina nu mai pleaca laughing ca la neoameni si astia de la bmw.Acu la masinile mai noi au scos chestia asta ca era jale toti se plingeau din cauza asa, adica pentru o baterie sa ajungi cu masina pe la dealer sau mai stiu eu unde sa programeze bla bla.
Ar mai fi si o alta chestie daca masina a fost lovita, airbagurile is ok? Nu stiu exact de cand dar bmw punea la bwerie detonator daca ai auzit.Adica la borna plus de la baterie unde vine cablu prins e o chestie facuta intre cablu si conectorau praf de pusca acolo pus, iar in caz de accident si sare airbagu, in general la astea mai noi asa se detoneaza ala cand sare airbagu, dar nu stiu inainte de erau la fel, deci in caz de accident ala detoneza si departeaza cablu de conectia aia ce merge la borna plus a bateriei.Bine nu te astepta sa vezi nimic, nici nu se vede, doara cineva cu exprienta poate sa-si dea seama asa de la o privire daca e aia sau nu.Deci borna sta legata la baterie dar tu nu ai curent la masina.Tocmai pentru ca bateria chiar dei buna nu pleaca curent, acel cablu nu face legatura.
Chestia asta o poti vedea si tu, adica sa o verifici singur.Deconectezi borna aia de la plus, ai nevoie de un aparat de masura, pui pe sunet, adica pe continuitate si pui un cablu de la apart pe borna aia si alantu la capatul unde se prinde borna de cablu, tragi asa nitel plasticu ala e un plastic mai subtire si ar trebuie sa sune.Asta inseamna ca acolo ai continuitate, deci cuentu pleaca dinspre baterie merge pe cablu, nu e aia problema.
]Daca in schimb nu se aude din aparatu de masura sunet, sau nu ai continuitate aia e problema.
Asta se verifica nici 10 min nu-ti ia, dar trebuie sa ai aparat de masura sau daca nu improvizezi tu ceva cu o baterie de lanterna vezi tu cumva.
Cam astea ar fi posibilele cauze, ori bateria trebuie reprogramata, ori daca are detonator trebuie verificat ala cum este.