| Ionut321123 a întrebat:

Am cumparat un golf de la o persoana care avea contract de vanzare-cumparare cu proprietaru din carte de 3 saptamani, aceasta persoana mi.a facut comtract de vanzare-cumparare mie si mi.a promis ca imi trimite radierea masinii si fiscalul prin posta iar acuma nu mai dau de el. Am luat legatura cu proprietarul din carte si el mi.a trimis contractu de vanzare-cumparare facut intre el si acea persoana care mi.a vandut masina mie, am toate actele masinii dar m.am incurcat cu aceste doua contracte de vanzare-cumparare. O pot trece asa pe numele meu? Imi trebuie fiscalul de la proprietar sau de la acea persoana care nu.mi mai raspunde?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sper sa nu ma insel, dar ai nevoie de ambele fiscale. Cel mai probabil samsarul de a intermediat treaba nu a trecut masina pe numele lui la finante, caz in care ai nevoie doar de fiscalul proprieterului din acte

| Ionut321123 explică (pentru suntserios):

Pai da nu cred ca o fi trecuto pe numele lui ca ultima oara cand mi.o raspuns a zis ca vai pot circula cu masina fara nicio problema ca e pe numele celui din carte nu e radiata nu nimica. Si de la proprietaru din carte imi trimite fiscalul ce.mi trebuie numai sa scape de impozit asa a zis da nu stiu cum as puteao trece daca sunt doua contracte de vanzare-cumparare. Ajutati.ma va rog

15 răspunsuri:
| MariusF23 a răspuns:

Vorbesti cu primul proprietar sa faceti voi contract v-c si asa nu mai sunt probleme, e ca si cum samsarul nu a avut masina.

| Ionut321123 explică (pentru MariusF23):

Si e legal asa?

| MariusF23 a răspuns (pentru Ionut321123):

Cum pe samsar l-a durut in cot de tine, asa sa te doara si pe tine. Nu prea e legal ce faci tu, dar nici ce face el. Si decat sa-l dai in judecata si sa stai n luni in proces cu el, mai bine asa.

| Ionut321123 explică (pentru MariusF23):

Am vorbit cu proprietaru da nu vrea nici de cum...o zis ca maine o radiaza pe numele samsarului si.mi trimite fiscalul.da fara fiscal de la samsar creca nu am ce rezolva

| MariusF23 a răspuns (pentru Ionut321123):

Pai daca samsarul n-a trecut-o pe el la primarie nu ai nevoie de fiscalul lui

| Ionut321123 explică (pentru MariusF23):

Pai nu a trecuto pe el. Da proprietarul a radiat masina de la primarie cu contractu de vanzare-cumparare dintre el si samsar. Asta nu inseamna ca automat masina so trecut pe numele samsarului?

| MariusF23 a răspuns (pentru Ionut321123):

La primarie o trece samsarul daca vrea. Proprietarul a radiat-o de pe numele lui sa nu mai plateasca impozit, nu conteaza ca era pe numele lui, al tau sau al meu.

| Ionut321123 explică (pentru MariusF23):

Aha. Deci astazi proprietaru a radiat masina pe numele samsarului iar samsaru no trecuto la primarie. Deci masina acuma nu figureaza pe numele samsarului? As putea sa ma duc sa o inscriu fara probleme? Multumesc

| MariusF23 a răspuns (pentru Ionut321123):

Cat timp ai contractul v-c cu proprietarul si fiscalul lui da. Samsarul daca n-a trecut-o sa fie sanatos.

| Ionut321123 explică (pentru MariusF23):

Da nu am eu contract de v-c cu proptietaru. Deci samsaru are contract v-c cu proprietaru iar eu am contract de v-c cu samsaru.

| MariusF23 a răspuns (pentru Ionut321123):

Pai eu ti-am zis mai sus sa vorbesti cu proprietarul sa faceti contract v-c.

| Ionut321123 explică (pentru MariusF23):

Pai si eu am zis mai sus ca am vorbit cu proprietaru si nu vrea nici de cum sa mai faca un contract cu mine. Si de asta chiar nu stiu ce sa mai fac

| MariusF23 a răspuns (pentru Ionut321123):

Da-l naibii de contract, ca il scoti tu la imprimanta si ii dai sa semneze, nu trebuie mers undeva anume.

| Ionut321123 explică (pentru MariusF23):

Da asta e chestia ca nu vrea..doar sa semnez eu da nu e legal asa