| Farazahar20 a întrebat:

Am decis să achiziționez o mașină second-hand adusă recent din afară. Mașina are numere roșii scoase. Și RAR ul efectuat. Aş dori să știu, în acest caz ce acte trebuie întocmite între mine și vânzătorul respectiv? Și banii când se dau vânzătorului. Este necesar mersul la primăria din județul.respectiv?

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

In locul tau as merge la o firmă care întocmește acte auto. Sunt multe de felul acesta, si le gasesti în apropiere de institutia locală de înmatriculări auto.
Te duci la un birou si le spui: "Buna ziua. Daca as face actele cu dvs., îmi puteți spune de ce hârtii am nevoie pentru a aduce o masina din afara?" Daca vor fi de acord, atunci e ok; daca nu, îi întrebi care ar fi remuneratia, sau cât te costa sa iti de-a detalii. Eu asa as face.

| Farazahar20 explică (pentru anonimg):

Nu cred ca ai inteles cu exacitate ceea ce am intrebat.

| anonimg a răspuns (pentru Farazahar20):

Uh! In mare parte asa este. Am citit in graba intrebarea ta. Dar chiar si asa, poti sa mergi la acte auto si sa le spui problema ta. Eu cred ca te vor ajuta.
Oricum, trebuie sa faceti un contract de vanzare-cumparare; numai dupa ce s-a facut acest contract ii vei putea da banii. Pana la acest contract masina nu este a ta; de aceea nu-i da banii inainte. Iar acest contract de vanzare-cumparare cred ca se face la notariat.
http://www.spcrpcivil.eu/......-16-00.pdf (Punctul 5 din pdf iti mai spune cate ceva).

Am mai gasit si altceva:
"Atunci cand cumparati o masina, pentru a face rapid actele, va puteti intalni cu vanzatorul la Directia Impozite si Taxe Locale (Administratia Locala) de sectorul de care apartine.
Aici gasiti un birou unde puteti face actele: contract de vanzare-cumparare, fisa de inmatriculare."
Sursa: http://bucurestifm.ro/......arie-2017/

Uite si un link foarte bun: http://avocatlorenadinca.ro/inmatriculare-auto-2017-acte-etape-si-costuri/