| Cosmin12354612 a întrebat:

Am doua boxe pe care le introduc intr-o statie amplificatoare iar statia intra in priza. Pe langa ele mai am 2 cabluri care intra in statie, nu ii stiu rolul, iar firele acelea au un capat rosu si unul negru. Cum fac sa bag muzica? Capetele acelea nu intra absolut nicaieri.
dau funda pentru cine ma juta

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Firele rosu-negru sunt pentru legarea boxelor.
La multe boxe si statii, exista cleme in care se conecteaza capetele firelor, dezitolate.
Poti folosia cablurile, comectand capetele firelor rosii la "+", respectiv negrele la "-". happy
Daca n-au marcajde +/-, atunci legi firele rossi la sirul de cleme, pe acelasi parte: de exemplu, firele rosii conectati la stanga.