| Nashucu a întrebat:

Am facut ieri accident a fost din vina mea si am fost la politie sa declar accidentul pentru ca respectivul imi cerea bani dar asta nu mai conteaza am platit amenda totul e bine.
Eu am casco la allianz si cei de la service mi-au spus ca sa nu il declar inca la casco pentru ca am asigurarea facuta recent (2sapt) si o pot da in fauda si sa nu imi repare masina.
Am de la politie autorizatia de reparatie pot sa declar la casco dupa ce expira termenul?
M-am uitat pe site dar nu am inteles exact in ce categorie de timp intru ori trebuie sa il declar in 3 ori in 15 zile? Masina e pe firma daca ajuta cu ceva.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Inainte de inceperea reparatiilor asiguratorul trebuie sa fie la curent cu intamplarile altfel nu se va repara masina, daca e pe firma atunci firma unde lucrezi tu se ocupa cu tramitele actelor si asiguratorul da like cand se poate repara masina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci frumos la casco si declari accidentul, atata timp ca a fost un accident ca oricare altul nu au cum sa iti gaseasca frauda