| magma8 a întrebat:

Am facut virajul regulamentar?
Inainte sa incep tind sa spun ca am permisul de aproape 2 ani, dar conduc de maxim 4 luni.
Mergeam pe carosabil in localitate cu numai mult de 50 km/h iar din spate aveam un autovehicul de categoria C. Voiam sa fac un viraj la dreapta pe un drum secundar, am semnalizat din timp si am si incetinit cu frana.Cand am ajuns in drepul drumului l-am facut rapid si corect? Autovehiculul de categoria C din spate o pus frana imediat si m-o claxonat cat a putut...Acum stiu ca as fi putut sa opresc in dreptul drumului si sa astept sa ma depaseasca ala, dar nu e ca si cum i-as fi taiat din demaraj, drumul era un pic in panta. Daca am gresit va rog sa-mi spuneti, o sa stiu mai bine data viitoare.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil te ai miscat grei si unii sunt foarte grabiti.
Cat despre faptul ca te ai fi oprit in mijlocul drumului... de ce ai face asta?

| magma8 explică (pentru suntserios):

Pai am mai vazut oameni care opresc cand vor sa vireze ca sa lase pe cei din spate sa il depaseasca

| suntserios a răspuns (pentru magma8):

Eu nu am vazut niciodata si e stupid, de ce ai opri cand virezi dreapta? O reteta pentru accidente daca ala spate nu se asteapta la asta + de ce sa il fortezi sa te depaseaca in loc sa eliberezi drumul cat mai repede?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru magma8):

O Actiune Stupida! Care-i logica ta ca sa opresti, din moment ce vrei sa iti continui mersul pe drumul pe care intentionezi sa intrii?

| anonimg a răspuns:

Ai procedat bine.
Este incalcarea legii sa oferi prioritate altora atunci cand tu ai prioritate. Daca ai fi oferit prioritate -cand nu trebuia sa oferi- si s-ar fi intamplat un accident din pricina aceasta, atunci ai fi fost vinovat pentru nerespectarea regulilor de circulatie si ai fi azut sub pedeapsa. Legea este lege si trebuie respectata, chiar daca am prioritate inaintea lui mama si a lui tata, chiar si daca sotia si-a luat permisul de o saptamana si inca ii transpira mainile pe volan sau se incurca in pedale. In trafic trebuie respectata legea -nici macar perii albi. De lucrul acesta trebuie sa tii cont intotdeauna, si astfel nu vei mai avea de ce sa te ingrijorezi.

| Krax256 a răspuns:

Nu ai gresit, sunt multi dobitoci insa care cred ca daca sunt la volan au dreptul sa faca orice, tot felul de grabiti si alti imbecili. Daca esti sigur ca ai facut manevra corect, nu te contrazic, atunci nu esti vinovat.