| Mihăiță234 a întrebat:

Am gaz in casa, pot sa trag un furtun și sa alimentez cu gpl mașina?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca acest lucru era posibil, il aveam de mult timp, stai linistit.
Dar de fapt e ca si cum ai spune "am apa la retea, pot sa imbuteliez bere"? Din gazul de la retea nu poti face GPL, sunt doua chestii fundamental diferite, atat fizic cat si chimic.
In schimb din gazul de la retea se poate obtine CNG, am vazut pe internet ministatii de comprimare casnice. Din pacate insa, masinile pe CNG sunt foarte rare, cel putin in Romania.

Bula
| Bula a răspuns:

GPL inseamna gaz lichefiat (lichid, care curge).
Pentru a putea sa faci lichid gazul din casa ta este nevoie de utilaje speciale, care costa mai mult cat casa + masina ta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sper că e o gluma proasta întrebarea și nu vei incerca ceva atât de stupid și periculos

| Hammurabi a răspuns:

Nu merge decât dacă ai sondă.

| johnnny123 a răspuns:

Spune-ne adresa unde să trimitem carul de reportaj.

| ReddY25 a răspuns:

Nuu

| UserRo10 a răspuns:

Nu poti pentru ca la aragaz folosesti gaz metan sub forma gazoasa pe conducte

| frunzarescu a răspuns:

Gazul de-acasa este gaz metan, cel din butelie este butan, iar cel din autoturism este propan. GPL-ul (Gaz Petrolier Lichefiat) este un gaz transformat in lichid si poate fi: propan, butan, izobutan sau un amestec din aceste gaze.