Întrebare recomandată | lulububu a întrebat:

Am întâlnit într-un chestionar, o întrebare gen "Care indicatoare interzice oprirea?". Un indicator era Oprire interzisa, iar celălalt Depăsire interzisă, am pus ca răspuns că primul interizce oprirea, adică cel cu oprire interzisă, dar mi-a arătat că a fost răspuns greșit, și că ambele indicatoare interzic oprirea. Întrebarea este, de ce interzice oprirea și indicatorul Depășire interzisă?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Raspunsul corect e ambele indicatoare. De ce?
Hai sa facem un exercitiu de imaginatie. happy
Te afli in masina si mergi pe un drum cu linie continua, unde depasirea este interzisa, conform legii rutiere.
In spatele tau se deplaseaza, la distanta legala, un alt autoturism. Tu daca opresti masina in zona cu linie continua, autoturismul din spatele tau nu isi poate continua drumul, pentru ca ar trebui sa te depaseasca pe linie continua, ceea ce e interzis.
Din cate stiu, e valabil pentru drumurile care au o singura banda pe fiecare sens de mers.
De aceea, unde depasirea e interzisa, automat si oprirea e interzisa. big grin

| lulububu explică (pentru dannyel86):

Mulțumesc frumos.☺️

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca depășirea e interzisa si tu ii fortezi pe altii sa incalce legea prin oprirea ta...