| vegeta a întrebat:

Am inteles ca de la anul se restituie taxa auto! Pe care am platito si eu anul trecut dar vreau sa va intreb in cazul in care eu imi vand masina mai imi pot recupera bani pe care i-am plătit la taxa pentru înmatriculare?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De unde ai auzit?
Eu n-am auzit si nici n-am vazut vreo stire in acest sens.
In orice caz nu se poate spune precis. Sigur ca restituirea taxei o va putea face numai cel care a platit-o, altcineva nu o va putea cere.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Revin la primul raspuns si iti spun ca se va restitui timbrul de mediu si dobanda aferenta de la data platii pana la data restituirii.
In M.Of. nr.644 de astazi (7.08.2017) a fost publicata OUG nr. 52/2017 care reglementeaza restituirea, prin cereri adresate ANAF, a tuturor taxelor platite la inmatriculare pentru afectarea mediului, indiferent cum s-au numit (taxa de prima inmatriculare, taxa de poluare, taxa pentru emisii poluante sau timbru de mediu).
Cererile pot fi depuse pana la 31.08. 2018. Plata se va face esalonat, pentru timbrul de mediu incepand cu 1.09. 2018 si pana la 31.03. 2019.
Detalii gasesti in OUG aratata.

| OldSoul a răspuns:

Greu de spus, depinde pe ce cale se va face si restuirea taxei, daca se va face pe cale amiabila e posibil sa nu o poti primi, ca deh, Romania, te poti trezi cu o replica gen: nu mai detii masina, nu mai ai drept la taxa.
Insa daca o faci pe calea instantei da, o vei putea recupera din cate am inteles.

Desigur, daca ai facut toate actele necesare restituiri din timp,

Personal am discutat acum ceva timp acest aspect cu un avocat.
Intentionand sa vand masina si avand in vedere ca taxa a fost scoasa am hotarat sa inaintez actele de recuperare a taxei prin dare in instanta, desigur am intrebat din timp daca in cazul in care imi vand masina mai pot recupera taxa si raspunsul a fost da. Si acum astept, intre timp am vandut si masina, acum astept solutionarea cazului.

| andreeahtml a răspuns:

Nu cred că îți mai poți recupera banii.