| Vipperla a întrebat:

Am masina [Opel Agila]parcata, de o saptamana nu m-am atins de ea [frana de mana trasa]. Azi cand sa ies cu spatele din parcare nu mai merge, e ca si cum rotile din spate ar fi blocate. Se ridica masina un pic si se opreste motorul brusc, rotile nu se invart deloc. Stie cineva care ar fi problema?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Poate fi martorul stind dar sabotii sa ramana blocati fiindca senzorul este langa arc, unde este maneta de la frana de mana nu spre spate unde se duce cablul spre saboti adica unde este frana propriuzisa. Verifica sabotii si este foarte posibil de acolo sa fie problema!

4 răspunsuri:
| SkyHigh a răspuns:

Probabil a rămas cablul de la frâna de mână înţepenit. O soluţie ar fi să verifici dacă într-adevăr asta e problema, şi să înlocuieşti cablul. Dacă nu te pricepi, cheama un specialist să ţi-l schimbe, nu costă aşa mult. happy Baftă!

| Vipperla explică (pentru SkyHigh):

Martorul de la frana de mana e stins cand frana de mana nu e trasa...

| ady46 a răspuns:

Problema este ca tu ar trebui sa te duci la reviza masini

| Vipperla explică:

Multumesc pentru sfaturi! Am rezolvat problema, a venit tata care e sofer de 25 de ani [eu sunt incepator] si a accelerato mai tare, a iesit cu rotile blocate din parcare [lunecand], dupa a dat inainte, s-a auzit un POC si brusc s-au deblocat rotile. Se pare ca frana mea de mana are o problema, nu o sa o mai folosesc pana la o revizie!