| Florin_George_1994 a întrebat:

Am nevoie de cateva sfaturi in legatura cu un autoturism DACIA LOGAN (1, 4 benzina)!
Detin aceasta masina (eu si familia mea) din vara anului 2005. Masina a mers foarte bine pana acum, toate reviziile au fost facute la zi. Masina functioneaza ireprosabil chiar si acum.
Peoblema este alta. Eu nu am permis, au doar parintii mei. Nu m-am bagat sa o conduc pana acum, si nici nu prea m-as risca pentru ca nu are rost. Tata a avut un accident vascular foarte grav, care l-a afectat destul de mult; i s-au interzis mai multe, printre care si condusul, desi oricum nu mai poate sa faca asta dupa accident. Mama nu prea se urce la volan pentru ca are o oarecare teama, eu nu ma bag ca sa nu fac prostii, iar masina sta cam mult in parcare. Este pornita aproximativ de 2-3 ori pe luna, ceea ce mi se pare foarte putin. Plus ca uneori este pornita si lasata asa in parcare 20-30 minute, fara sa circule nimeni cu ea. Bani pentru intretinerea ei (benzina, revizii etc.) avem, adica nu ducem griji pentru nici personale si nici pentru masina. O singura intrebare am, la care astept ceva un pic detaliat.
Ce poate pati masina in cazurile de mai sus?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vindeti o daca nu o folositi. Nu e ok sa tii masina fara sa o folosesti sau macar sa fie mutat dintr un loc in altul 1-2 pe luna

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cel mai mult m-as ingrijora de rugina.
Daca e pornita macar odata pe luna, altceva nu s-ar putea strica, decat bateria, pe care ai putea s-o mai protejezi aducand-o in casa pe perioada geroasa.
Pentru a nu intra rugina in ea, recomand un tratament cu ceara la orice service; mai exact, se cumpara 2-3 tuburi de ceara, se spala masina bine pe dedesubt, apoi se urca pe elevator si se aplica acea ceara pe sub masina, si in cavitati, adica praguri, lonjeroane, traverse si imbinari.
La vara daca o sa stea in continuare, sa o mai aerisesti cand e canicula, sa nu prinda miros de cauciuc vechi, sa n-o lasi murdara ca nu mai iese praful din tapirerie, iar ideal ar fi sa-i cumperi parasolare de pus in geam, adica pe spate si laterale plase din alea negre, cu ventuze, iar pe fata unul din ala din carton sau folie argintie. Se gasesc in supermarketuri, sunt cel mult 5 lei bucata. Grija si la roti, sa nu stea nici un cauciuc moale, se strica structura din ele si nu mai pot fi folosite, vor trepida.
Recomand si eu plimbarile din cand in cand, cu o cunostinta cu permis, de exemplu la spalatorie, odata la cateva luni, apoi duminica prin oras, cand e pustiu.
In timp poate iti faci curaj si te apuci si tu de scoala de soferi; daca inveti cateva lucruri de baza, dupa ce treci de emotii, nu prea ai ce prostii sa faci; Loganul e o masina usor de parcat.

| cristimihailov a răspuns:

Cateva luni nu o sa se strice. Dar pe urma ar putea sa inceapa sa o faca.

Pornirea masinii se face mai mult pentru baterie.

Daca nu iei masina in curand la plimbare sau mama ta nu o va folosi, atunci vinde-o.

Daca mama ta o va folosi, chiar si de cateva ori, atunci tineti-o. Aduce liniste sufleteasca parintilor tai.

Răspuns utilizator avertizat
| Florin_George_1994 explică:

Am o mica problema medicala, iar din aceasta cauza nu este bine sa dau de permis. Problema este la ochi. Am hemianopsie bilaterala dreapta; adica nu vad pe jumatatea dreapta a ochiului drept. Nu este de la ochi, este de la creier pentru ca am avut un accident la 8 ani si o mica parte din creier s-a atrofiat. Nu imi mai transmite imaginea vizuala asa cum trebuie. Ca sa vad in partea dreapta trebuie sa incordez muschiul ocular sau sa intorc capul.
Iau controlul medical pe lejer, insa oricand pot intra intr-unul de pe partea dreapta ca nu il vad sau sa intre unu din dreapta in mine ca nu ma vede; de ce sa ma omor singur cu mana mea?

| Florin_George_1994 explică:

Am revenit azi fiindca am vazut ceva suspect la masina. Ne-a dus un var pe mai multi la servici cu masina, iar cand am ajuns in parcare la servici mirosea a incins. Nu avea de unde altundeva sa fie, pentru ca este INDUSTRIAL PARK.
Mai am a doua problema la ea; cand m-am intors de la servici, in apropiere de casa mi-a licarit de maxim 10 ori ledul din partea de JOS-MIJLOC din aceasta imagine: https://www.google.ro/......ps?/search Ce problema are?

| Sh_Atat_Socol_1999 a răspuns:

Ar trebui sa mai dai in fata in spate cu ia sa mergi un pic nu mult pe acoloalea prin parcare la tine ca sa isi revina ca daca nu o sa ii se infunde toba de esapament si dai vreo 30de milioane sa o faci si reparatia se face doar in Bucuresti la service dacia showroom

| suntserios a răspuns (pentru Sh_Atat_Socol_1999):

M am spart de ras cu raspunsul tau... se infunda teava de esapament si se repara doar la Bucuresti. Da reprezentatele din restul oraselor de au? Da service uri autorizate ce au? Sau doar bucurestenii pot desfunda tevi de esapament? lol

| Stress337 a răspuns:

Nu pateste nimic pe termen scurt. Bateria are de suferit, dar asta nu e o problema cumperi alta baterie. Daca o pornesti in parcare, sau nu, tot aia e, deoarece electromotorul nu incarca corect bateria cand masina sta la relanti si nu e turata.

Cea mai buna solutie e sa rogi un prieten cu carnet si NEteribilist, sa dati saptamanal ture prin oras si eventual sa mai faceti drumuri lungi la munte, la un gratar, la tara la bunici etc.
PS: Dai si tu de carnet! E bun la casa omului!

| Sh_Atat_Socol_1999 a răspuns (pentru Stress337):

laughing))))))))))))
a fost misto P.S da si tu de carnet laughing)))))))))))