| weedmastersr a întrebat:

Am nevoie de un sfat. Un prieten de familie a luat o masina care a mai fost pe la vreo 10 proprietari fara transcriere. Proprietarul original din acte l-a contactat si l-a rugat sa transcrie masina pe el. I-a trimis un contract V-C nestampilat (noul model cu stampile pentru fiscal) si un fiscal.

Cu fiscalul si contractul a fost posibil ca vecinul sa o inscrie la impozit la primarie. Acolo i-au stampilat si contractul la rubrica cumparatorului. Problema e ca la politie nu vor sa faca transcrierea pentru ca lipseste stampila in rubrica vanzatorului.

Proprietarul original nu poate obtine stampila pentru ca a radiat fiscal pentru vanzare masina inca din 2013 si de atunci a fost la impozit la multi si nu se stie unde si la cine ultima oara. Din cauza asta nu se poate finaliza transcrierea.

Cum se procedeaza in situatia de fata? Masina e inscrisa la impozit la noul proprietar, doar ca nu are stampila pe contract si din cauza asta nu poate finaliza transcrierea.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se cauta restul proprietarilor, altceva nu prea are ce face. Bine putea fi inteligent din prima si sa nu cumpere o masina cu probleme in acte

1 răspuns:
regis
| regis a răspuns:

Nu doar stampila de la impozite ii lipsește, ci si un întreg lanț de contracte. Si bineînțeles si mintea, s-a dus la Politie cu un contract pe care numa' nu scria cu majuscule ca e fals... In plus, primăria lui a comis o ilegalitate, stampilând contractul fara a avea radierea de pe proprietarul anterior.
Acuma are doua variante, ori merge pe fir si o face legal, ori se descurca românește si face rost de o stampila de radiere de la impozit, de la primăria "vânzătorului".