| Popovici_Sorin_1990 a întrebat:

Am nevoie urgent, dau funda
Am un atv bmw 125cc și ieri am cumpărat o baterie noua. Butonul de la ghidon e stricat asa ca l-am pornit de la fire, dar azi fac același lucru dar nu pornește. Electromotorul invarte, bujia am curatat-o. Ajutor urgent

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cheamă un mecanic acolo, lângă tine și ATV. Așa îl repari!

| Andrey550 a răspuns:

Exact asta am pățit și euu, dacă electromotorul învârte, și vine benzina la bujie, și bujia da scânteie problema mea a fost de la fișa de la bujie.

| John_7502 a răspuns:

Pune contactul ca sa ii dea scânteie la bujie. Degeaba invarti demarorul. Reglează carburatorul. Sau curata-l si regleazal. Verifica daca iti da scanteie cum trebuie. Scoate bujia si bag-o in fisa. Atinge corpul bujiei de motor si dai la pedala sau demaror si daca vezi scanteia albastra e ok. Distanta trebuie sa fie intre 0.7 si 1mm

| Popovici_Sorin_1990 explică (pentru John_7502):

Am scos bujia și am curatat-o... face tot ce trebuie dar nu pornește invarte da scânteie dar nu o ia

| John_7502 a răspuns (pentru Popovici_Sorin_1990):

Benzina iti vine la carburator prin pompa vacum sau prin cadere?
Verifica pompa vacum. Verifica filtrul. Regleaza carburatorul. Pornesteo accelerat. Vezi sa nu o ineci. Regleaza plutitorul din carburator sau verifical...

| Popovici_Sorin_1990 explică (pentru John_7502):

Prin cădere...adică sa i dau turați le mai mari de la carburator

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru John_7502):

0,63-0,85; la 1mm este deja mult prea mare.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Popovici_Sorin_1990):

Usuca bine bujia si baga putin spray de bricheta in coloana de admisie inainte sa-i dai pedala