| anonim_4396 a întrebat:

Am o Astra G (Z16XEP) din 2006. Azi dimineata am auzit cateva bipuri ritmice, care se succedau la 20-30 sec. Crezand ca a umblat cineva la ea, am incercat sa o dezactivez din telecomanda, dar a pornit alarma si nu mai puteam sa o opresc. S- a oprit singura dupa aprox. 1 min, dar nu mai functiona nimic, nici inchiderea centralizata, nici alarma, de pornit, ce sa mai zic. Am apelat la un prieten, care a spus ca este bateria, a venit, mi-a dat curent, masina am reusit sa o pornesc, dar a aparut o problema la afisajul calculatorului, in sensul ca toate informatiile MID-ului se deruleaza rapid, ca si cum butonul de pe maneta ar fi apasat continuu. Am fost cu acelasi prieten la cineva care a pus-o pe tester, dar totul apare in regula! Am cumparat baterie noua, crezand ca poate tensiunea nu e buna, mi s-a verificat tabloul de sigurante, releele, a dezactivat alarma (care este MOP 3, montata cand am cumparat masina), ca reincepuse sa dea semnale, ca dimineata. Nimeni din cei cu care eram nu avea vreo idee ce se intampla; masina porneste, informatiile pe MID incep sa se deruleze rapid cand pun contactul; cand opresc motorul, afisajul ramane pe o informatie, dar nu se mai stinge, chiar daca scot cheia din contact. Pare ca si cum ar fi un scurt-cicuit care nu poate fi localizat. S-a mai intamplat asa ceva, cuiva?

Răspuns Câştigător
| Iannys a răspuns:

Ceva de genul asta mi s-a intampla si mie la un BMW 318i din 2003, dar eu nu aveam alarma pe ea, ci doar inchiderea centralizata a masinii(de fabrica) mi se inchidea masina singura, chiar daca erau cheile in contact.eu am rezolvat problema prin resetarea copiuterului de bord.s'ar putea sa functioneze si la tine tot la fel.incearca sa dai reset la compiuter sa vezi daca mai continua sa faca asa.bafta

1 răspuns:
| Iannys a răspuns:

Salut.i'ai de cap pana la urma?