| Delocimportant a întrebat:

Am o dacia supernova, si am fost nevoit sa schimb la o roata rulmentul, capatul de bara si placutele de frana, si, incepand de atunci, se aude cum se freaca ceva acolo, ca si cum ar fi fier pe fier. Posibil sa fie placutele de frana, care inca nu s.au asezat cum trebuie pe disc? A trecut de atunci o luna jumate.

7 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Nu e de joaca cu sistemul de franare, Verifica sa iti actioneze pistonasul, etierul sa nu fie blocat, sa fie pusa siguranta la placute,

| Delocimportant explică (pentru Intruder19):

Cert estea frana merge, aproape ca ma arunca in cap. Siguranta e pusa la placute, am fost langa mecanic atunci cand a pus placutele. Etrier se numeste acela care tine placutele pe disc? Acela cu greu l.a dat inapoi, si imi tot zicea sa apas pedala, ca sa il scoata in afara mai mult, sa il curete de praf, si la acea roata e problema cu acel sunet.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Imi inlocuiesc singur placutele si nu trebuie sa se auda nimic.
Este posibil sa fie blocat etrierul sau pistonasul.
Poti sa ridici masina pe cric si sa vezi daca merge usor la mana.
Daca merge greu si se aude zgomot trebuie demontat si remediata defectiunea.

| Delocimportant explică (pentru TrăieşteClipa):

Pai roata merge cam greu, ca am ridicat.o pe cric. Ok.desfac roata, si ce trebuie sa ii fac acolo?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Delocimportant):

Trebuie curatat pistonasul sa mearga usor.
Du-te la alt mecanic.Te rezolva in 15 min.

| jocker007 a răspuns:

Pana se uzeaza oleaca asa iti fac si o sa mai miroase a ars.

| Delocimportant explică (pentru jocker007):

Da, se simte si un miros ciudat. Am avut si un golf, si i.am pus placute noi, dar nu e auzea acel sunet de fier pe fier.