| asheehigh a întrebat:

De ce motoarele pe benzina cresc mai greu in viteza la turatii mici daca benzina exploteaza mai "tare"decat motorina? Daca benzina exploteaza mai bine..asta nu ar insemna un cuplu motor mai mare deci o viteza mai mare decat la motorina in aceleasi conditii?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Datorita raportului de compresie. La benzinare acest raport este extrem de mic, intre 9-15, iar la diesel... 20-30.

EDIT: A postat 99vehicles fix acum pe acest subiect! https://www.youtube.com/watch?v=ocI0CADSnNc

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca raportul de compresie e mult mai mic decât la diesel, benzina are cuplu mult mai mic decât motorul diesel iar planșă de cuplu maxim e la o turatie mare, deci trebuie sa ajungă la o turatie mai mare pentru a intra in zona de cuplu maxim și de a trage serios, pe când la diesel după 2500 trage de rupe

| asheehigh explică:

Explodeaza**
Si..de ce creste viteza mai repede la turatii mari?
Scuzati libajul neprofesional